| Fetitsa123 a întrebat:

Ce inseamna la matematica :⊂,∪,⊃ si ∩. Cat mai explicit, va rog.

6 răspunsuri:
| Hikari a răspuns:

Buna.
Uita-te tu aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabel_de_simboluri_matematice si vei descoperi singura.
Bafta!

| Hikari a răspuns:

Buna.

submulțime (submulțime) A ⊆ B înseamnă că fiecare element din A este și element al lui B.

(submulțime proprie) A ⊂ B înseamnă că A ⊆ B dar A ≠ B. A ∩ B ⊆ A; Q ⊂ R
este inclusă în; este o submulțime pentru; este submulțime a lui
teoria mulțimilor

superset A ⊇ B înseamnă că fiecare element din B este și element al lui A.

A ⊃ B înseamnă că A ⊇ B dar A ≠ B.
A ⊇ B este echivalent cu B ⊆ A, A ⊃ B este echivalent cu B ⊂ A.
A ∪ B ⊇ B; R ⊃ Q
include; este o supramulțime pentru; este supramulțime a lui
teoria mulțimilor

reuniune Reuniune exclusivă (vezi și diferență simetrică): A ∪ B înseamnă mulțimea care conține toate elementele lui A, și toate elementele lui B, dar nu și elementele lor comune.
"A sau B, dar nu amândouă".

Reuniune inclusivă: A ∪ B înseamnă mulțimea care conține toate elementele lui A, și toate elementele lui B.
"A sau B sau amândouă". A ⊆ B ⇔ A ∪ B = B

A ∪ B = {x | x ∈ A ∨ x ∈ B)}
reuniunea între
teoria mulțimilor

intersecție de mulțimi A ∩ B înseamnă mulțimea ce conține elementele comune din A și B {x ∈ R : x2 = 1} ∩ ℕ = {1}
Daca nu intelegi uita-te aici si vei gasi : http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabel_de_simboluri_matematice

| monica13 a răspuns:

Hei,

⊂ - Inclus, de exemplu il vei gasi in contextul asta: {1, 2} ⊂ {1, 2,3, 4,5, 6} si asta se citeste: "multimea formata din elementele 1 si 2 este inclusa in multimea formata din elementele 1, 2, 3, 4, 5 si 6".
⊃ - Inseamna include. E un fel de inversul ⊂.
∪ - Reuniune, de exemplu il vei gasi in contextul asta: A ={1, 2,3} si B={1, 5,9, 11} A∪B={1, 2,3, 5,9, 11} si reprezinta reuniunea dintre 2 multimi [se iau o singura data elementele comune si necomune ale celor 2 multimi ]
∩ - reprezinta intersectia dintre 2 multimi [se iau o singura data elementele comune ale celor 2 multimi] de exemplu: A ={1, 2,3} si B={1, 5,9, 11}, A∩ B={1}

| bmerry a răspuns:

•∪ reprezinta REUNIUNEA : Se numeste reuniunea a doua multimi A si B multimea tuturor elementelor care apartin cel putin uneia din multimile A sau B. De exemplu : {1; 2; 3; 4} ∪ {2; 11; 12; 13; 15} = {1; 2; 3; 4; 11; 12; 13; 15}. Mai pe romaneste, toti factorii necomuni la un loc.
•∩ reprezina INTERSECTIA : Se numeste inersectia a doua multimi A si B multimea tuturor elementelor care apartin si lui A si lui B. De exemplu : {1; 2; 3} ∩ {1; 3; 8; 18} = {1; 3} Deci, ce au ele in comun.

| dariaaforTPU a răspuns:

In primul rand aceste simboluri se folosesc de obicei pentru multimi sau in geometrie:
"⊂" inseamna inclus si putem spune ca A⊂B (multimea A inclusa in multimea B) sau AB⊂P (dreapta AB inclusa in planul P)
"∪" inseamna reunit, atunci A∪B sunt toate elementele din A si toate elementele din B scrise o singura data.
"⊃" inseamna include. E un fel de inversul "⊂": prin urmare A⊃B (A include B) se traduce B⊂A (B inclus in A).
Sper ca te-am ajutat!happy

| tudorel80 a răspuns:

Semnele astea se folosesc intre 2 sau mai multe multimi ⊂: este inclus ∪: reunit ⊃:include ∩:intersectat.Sau mai bine uitate intr-o carte de matematica de clasa a 5 -a