| Ruines a întrebat:

"roman", "italian" "chinez" se scriu cu litera mica sau mare?

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

Cu litera mica.

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

în românește,''roman'', ''italian'' ''chinez'' etc., se scriu cu litera mica. Dar în Engleză se scriu cu literă Mare.

| valentingb a răspuns:

Raspund la intrebarea "ce?",sunt substantive, ca si masa, casa, pat. Nu se scriu cu litera mare,le-ai scris bine.
In limba romana se scriu cu litera mare doar numele de oameni,locuri, Initiale, Institutii, functii (dar daca functia de director, presedinte, premier, se scriu cu litera mare in acte oficiale, in scris liber, se poate folosi litera mica). Poate am uitat eu ceva, in mare, numele se scriu cu litera mare.

| zurick a răspuns:

Cu litera mica, cu litera mare se scriu tarile Romania, Italia, China

| angus35 a răspuns:

In limba romana aceste adjective se scriu litera mica.

| QueenOfSpades a răspuns:

Naţionalităţile şi limbile se scriu cu literă mică în limba română. Cu majusculă le scrii în engleză.

| Nezura a răspuns:

"roman ", "italian" şi "chinez " se scriu cu literă mică, doar ţările se scriu cu literă mare.

| BrianPopcorn a răspuns:

Mica