| whatisthis19 a întrebat:

Româna e o limbă grea?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daaa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde pentru cine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru tine e grea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La cat de putin o cunosc peste 50% din romani, clar e grea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da! Dacă pătrunzi in profunzimea ei (problemele controversate ale limbii române), descoperi că e o limbă dificilă. Cine zice că e ușoară, vorbește în necunoștință de cauză.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| JicaContra a răspuns:

DA, chiar pentru un italian (italiana e cea mai apropiata limba de romana), problema e ca romana are prea multe exceptii, iar VACILE NENOROCITE de la ministerul limbii, mai "inventeaza" si altele, cum ar fi VOIAM in loc de VROIAM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In comparatie cu care? Invatarea limbii romane ar fi mai grea pentru un chinez, decat unui spaniol De exemplu.
Daca e sa privim din punct de vedere a limbiilor europene., Lb Romana nu este limba grea ba poate chiar printre cele mai usoare de invatat in comparatie cu celelalte.

| Jackpot2 a răspuns:

Gramatica este puțin mai greoaie. Dar pronunția este ușoară...

| Ioana1312321 a răspuns:

Da.Până și românii fac greseli in pronuntie si scriere.

| Raluca591 a răspuns:

Depinde de capacitatea fiecaruia!

| blackno1 a răspuns:

Da, are 8 declinari si sintaxa nepermisiva