| AlexStefan1 a întrebat:

S-a prelungit perioada de scolarizare la scolile de subofiteri de la 1 ani la 2 ani?
Ma refer la scolile de subofiteri jandarmi si politisti de frontiera, la Scoala de agenti era deja 2 ani.
Daca da, cand va intra in practica legea asta noua?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa ne intelegem: scoala de politie produce numai agenti. Scoala de jandarmi produce subofiteri. Scoala de agenti de politie de frontiera a fost numai de doi ani. Aici este pagina celor de la Oradea (stau in apropiere) si stiu ca n-a fost altfel. http://bit.ly/2TT2D7l Durata de pregatire a jandarmilor este de 1 ani si nu s-a marit. Scoala de agenti de politie (altii decat cei de frontiera) este de numai un an si asa va ramane si anul acesta.

| AlexStefan1 explică (pentru Salontanul):

Am auzit de la fosti elevi ai scolii de la Falticeni ca se mareste din toamna la jandarmerie.

| Salontanul a răspuns (pentru AlexStefan1):

Nu am auzit pe Ministrul de Interne declarand asa ceva!