| Alexx234qw a întrebat:

Să fac facultatea de biologie doar pentru că îmi place (adică mă pricep foarte bine, am fost și la olimpiade), iar apoi să risc să nu mă angajez nicăieri pentru că aparent în ziua de azi biologie nu mai este importantă și nu prea găsești locuri de muncă în domeniu.
Sau să fac o facultate mai grea (la care nu prea mă pricep) doar cu scopul de a mă angaja apoi?
Ce ați alege?

12 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Mai bine medicina, de viitor oriunde pentru totdeauna.

| Alexx234qw explică (pentru alina2k18):

Nu rezist 6 ani în facultate.

| Lion56 a răspuns (pentru Alexx234qw):

Eu n-o inteleg pe asta cu "6 ani in facultate"laughingoricum in ziua de azi trebuie sa faci si master orice facultate faci, altfel esti ca si cu diploma dde 10 clase la liceu. Medicina e doar un an in plus fata de cei 5 care se fac in general.
Daca vrei sa faci o facultate doar ca e usoara si ca sa o ai, mai bine nu faci niciuna. Daca vrei sa faci biologia te poti face profesor de biologie si mai faci cativa ani ca sa devii profesor universitar, ceea ce n-ar fi rau deloc. Dar din cate vad eu cea mai buna varianta ar fi tot medicina, e drept ca nu e pentru oricine, dar daca inveti si vrei sa ai o facultate serioasa, se poate.

| christine99 a răspuns (pentru Lion56):

Nu sunt de acord ca trebuie sa faci musai si masterul. Pana mea, la inginerie e 4 ani, cred ca ajunge laughing Cine sta doar in sistemul de invatamant e cam paralel cu independenta financiara, piata muncii, viata de adult plus ca pentru multi facultatea deja e o povara financiara si traiul de student e de tot rahatul. Si la urma ce iti ofera tara asta? hai sa fim seriosi, in provincie si in afara centrelor universitare sunt maxim 15 anunturi pe luna pentru cei cu studii superioare si cam mereu sunt pentru ingineri si economisti, atat.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa te faci profesor de biologie

| Yurisa a răspuns:

Asta cu "nu e de viitor" e subiectiva. Nu stii ce iti rezerva viitorul si ce noroc o sa ai

| christine99 a răspuns:

Poti sa fii profesor de la facultatea de biologie, si daca faci si master poti sa lucrezi in laboratoare medicale. Stii ca azi nu iti garanteaza nimeni un job orice facultate ai face, daca termini o facultate taras-labis s-ar putea la urma sa te trezesti tot fara job si daca zici ca nu te pricepi cum o sa treci examenele in sesiune?

| Basthet a răspuns:

Bună! Cu biologia poti lucra nu numai ca profesor ci și într-un laborator de analize, dar și în alte locuri, uită-te aici, te rog. https://www.infomunca.ro/......logie-216. Eu am ales biologia pentru că mi-a plăcut. Succes!

| Alexx234qw explică (pentru Basthet):

Și acum esti la facultatea sau lucrezi?

| Basthet a răspuns (pentru Alexx234qw):

Lucrez.

| Tatiana_Elena_1996 a răspuns (pentru Basthet):

Buna! Unde ai facut facultatea de biologie? Acum, dupa mai bine de 4 ani, esti mulțumită de ceea ce ai ales? Cum este in Romania, in acest domeniu?

| PatruCalin a răspuns:

Poți să te faci profesor de biologie
Sau daca vrei altă facultate, poți alege medicina, asta daca înveți chimie și consideri că o să reziști la facultate
Sau poți alege facultatea de farmacie care nu chiar așa de grea
Sau kinetoterapie