| FkThRz a întrebat:

Sa fiu "admis la buget" la facultate inseamna ca nu sunt obligat sa platesc taxele anuale impuse de respectiva facultate/universitate? Daca nu, atunci ce semnifica admiterea la buget?

Răspuns Câştigător
| andreirapid a răspuns:

Adica studiile ti le plateste statul, atat!
Camin, transport si restul le poti primi printr-o bursa ori le suporti tu!

| ForFun a răspuns (pentru andreirapid):

Ai ceva reducere la camin si mancare nu platesti la fel de mult cat platesc si ceilalti care sunt la taxa, transportul tu il plasesti.Prin bursa poti sa primesti o suma de bani si daca inveti bine mergi in excursii la mare, munte, alte tari pe banii statului.

| FkThRz explică (pentru andreirapid):

Multumesc pentru raspuns. Este cel mai scurt si la obiect asa ca merita funda! happy

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Platesti doar taxa de inscriere la facultate.Si depinde de facultate daca ai reducere la cazare+altele.

| FkThRz explică (pentru darrio2007):

Nu am nevoie de cazare sau orice altceva de acest gen deoarece ma aflu in Bucuresti, unde se regaseste si respectiva Facultate. Multumesc pentru raspuns. happy

| ForFun a răspuns:

Daca intri la buget inseamna ca nu trebuie sa platesti facultatea si ai reducere la cazare.

| FkThRz explică (pentru ForFun):

Multumesc pentru raspuns.

| floaredecolt03 a răspuns:

Exista o taxa anuala pe care chiar si facultatile de stat o impun dar pentru cei admisi la taxa, nu la buget.tu nu trebuie sa platesti nimic din cate stiu eu daca esti admis la buget. bravo! ce facultate?

| FkThRz explică (pentru floaredecolt03):

Eu inca nu sunt "admis la buget" la nici o facultate, doar ca m-am vazut cu faptul implinit, adica am spus hop inainte sa sar gardul intr-un anumit fel.happy As vrea sa imi implinesc dorinta de a fi admis la buget la UAUIM (Universitatea de Arhitectura si Urbanism "Ion Mincu") din Bucuresti cu specializarea Arhitectura. Am pus aceasta intrebare tocmai din cauza ca trebuie sa studiez desenul tehnic, infografica si geometria descriptiva si luarea la cunostinta a imaginii si structurii majoritatilor edificiilor nationale, dar si internationale importante si inainte de a intra la aceasta facultate, pentru admitere.

| andreirapid a răspuns (pentru FkThRz):

Ce clasa esti?

| FkThRz explică (pentru andreirapid):

XII