| gamerulmalahios a întrebat:

Sa renunt la Erasmus daca mi se pare prea greu?
Salut TPU! Sunt in anul 2 la ASE si am decis sa merg in mobilitate Erasmus pentru semestrul 1. Deja a trecut o luna aici si mi se pare foarte greu si mi-e frica ca voi pica la una sau doua din cele 4 materii pe care le fac. Aici materiile au mai multe credite decat la ASE, respectiv cele 4 materii au: 9, 8, 8, 6 (in total 31). Astfel, daca pic aici la vreo materie (mai ales cele cu 8 sau 9) voi lua la ASE automat 2 restante. Lucrul asta ma sperie foarte tare, eu fiind in anul 1 integralist cu bursa. Zilnic ma bate gandul sa ma intorc acasa, la ASE si ma gandesc frecvent la scenariu in care voi lua restante, voi intra la taxa si eventul daca nu le trec pana in anul 3 voi intra in an suplimentar. Intr-adevar si eu am o gandire fatalista, mereu ma gandesc la worst case scenario dar este destul de posibil sa pic aici.
Daca va intrebati de ce mi se pare greu, sunt mai multe motive: in primul rand nu inteleg materiile (sunt bazate pe matematica si nu e tocmai punctul meu forte) iar profesorii nu ma ajuta deloc; mi se suprapun cursurile; am un curs care este in limba locala, limba pe care nu o vorbesc (intr-adevar, examenul la acesta materie il voi avea in engleza dar tot imi este greu sa inteleg), etc. Learning Agreement-ul l-am schimbat deja odata si nu mai am cum sa fac alte modificari.
Unicul motivul pentru care am ales sa merg in Erasmus a fost datorita faptului ca cica te ajuta sa prinzi un job mai bun. Nu zic, mai sunt si alte avantaje cum ar fi faptul ca vezi cum e sa traiesti in alta tara, vizitezi, cunosti oamenii noi, etc...dar daca nu ar fi fost sa ma ajute la CV niciodata nu m-as fi gandit sa plec. Si legat de asta, aici e problema...nu stiu cat de mult ma va ajuta daca fac Erasmul dar pic examene pentru viitoarea mea cariera: avand restante probabil nu voi mai putea sa prind un stagiu de practica mai bun, nu voi mai prinde un intership asa cum ma gandeam inainte, etc.
Le-am spus si parintilor ce simt, dar ei tot timpul imi spun ca ma stresez degeaba si ca e foarte important sa raman aici chiar daca "presupunand prin aburd"(spun ei) este posibil sa iau restanta deoarece ma va ajuta mult pe viitor. Totusi, aici e problema, ei pun accent nu doar pe faptul ca o sa scrie in CV ca am fost in Eramsus cat faptul ca o sa ma dezvolt ca persoana iar dupa acesta experienta voi deveni mult mai carismatic; ceea ce este complet gresit, nu ma voi schimba deloc dupa acceasta experienta sau daca o s-o fac o sa fie in rau: avand multe restante cel mai probabil ma voi demoraliza si voi avea o stima de sine scazuta...si nu prea cred ca da bine sa mergi la un interviu "cu capul in jos". Ei mi-a spus ca in cazul in care chiar nu ma adaptez aici ma pot intoarce acasa dar stiu ca ii voi dezamagi foarte tare si ii voi pune intr-o situatie dificiala din punct de vedere financiar (voi explica mai jos) si daca renunt ma vor blama toata viata pentru esecul asta.
Eu sincer, regret ca am mers in Erasmus(cel putin in mom. asta) si daca as putea da timpul inapoi nu as mai merge. Mi-ar placea sa ma intorc acasa si sa reincep la ASE, dar ma gandesc ca o sa-mi fie greu sa recuperez avand in vedere ca a trecut deja aproape o luna si mai ales faptul ca trebuie sa inapoiez bursa Erasmus (aproximativ 2000 euro din care deja am consumat o buna parte cu cazarea) lucru care i-ar pune pe Mama si Tata intr-o situatie dificila.
Totodata, ma simt foarte prost pentru faptul ca, fiind totul mai scump, parintii mei fac sacrificii ca sa ma tina aici si, chiar daca le-am dat aproape toti banii pe care i-am facut din bursa si jobul pe care l-am avut in vara, costurile tot sunt mari.

Deci, voi ce imi sugerati sa fac:
SA RAMAN AICI RISCAND SA IAU 3 RESTANTE CAND MA INTORC?
SAU SA INCERC SA MA INTORC LA ASE SPERAND CA POT RECUPERA CURSURILE?
CE SFATURI IN PUTETI DA IN ACESTA SITUATIE? Chiar nu stiu ce sa fac.

M-ar ajuta enorm de mult parerea voasta.

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUSURI!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

SA RAMAN AICI RISCAND SA IAU 3 RESTANTE CAND MA INTORC INAPOI? Da.
SAU SA INCERC SA MA INTORC LA ASE SPERAND CA POT RECUPERA CURSURILE? Nu.
Motivarea mea pentru aceste răspunsuri.
Ai acum de luptat cu viața reală, făcând un efort de adaptare substanțial. Dar să te gândești așa, că ești doar pe varianta demo a vieții reale. După terminarea facultății, vei fi pus poate de foarte multe ori în situații echivalent de dificile. Acum lupta este cu tine însuți, în sensul că vezi în față doar variante de eșec, fie că rămâi, fie că te întorci.
A trecut doar o lună acolo, ai avut și mai ai în continuare mult din acest an, de efort susținut ca să faci față unor minime norme de trecere a examenelor acolo.
O dată am întrebat un student arab de la noi, era din Siria, cum rezistă aici, ( în București) departe de ai săi, de cultura în care fusese crescut, de totalitatea obiceiurilor și evenimentelor care aveau semnificație la el acasă, iar aici viața fiind cu totul alta. Mi-a răspuns. Fac efortul să îmi aduc în minte ( să vizualizez, să simt, să trăiesc) motivul pentru care sunt aici, și anume să devin un bun specialist, ca să îi pot ajuta pe ai mei, pe cei de acasă când mă voi întoarce. Astfel nu ești acolo doar ca să dea bine la CV-ul tău, când se va uita la el un funcționar de la serviciul personal la angajare, ci ca să dobândești, întradevăr, cu dificultate, o competență și o experiență de viață, de care colegii tăi rămași acasă într-o situație mult mai comodă nu au parte.
Să îți dau un argument din altă zonă. În Legiunea străină se pregătesc luptători de elită. Antrenamentele sunt la un nivel de dificultate la limită, la care sunt obligați să se adapteze. Ce spun ei apoi. Că în situația de luptă reală, când nu e exercițiu, e pe mușcate, totul li se părea ușor. Acesta va fi avantajul tău dacă faci efortul să reziști și să învingi acolo. Dezavantajele întoarcerii le-ai enumerat singur. Așa că pune în balanță cele două scenarii posibile de viitor și alege. Eu am ales pentru dta lupta, căci aceasta este varianta cu mai multe beneficii decât pierderi în raport cu întoarcerea, așa cum le-ai prezentat.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Calm fecior. Erasmusul n-are treaba cu invatatul, proiectul a fost implementat ca tinerii din uniune sa se cunoasca si sa lege prietenii, chestie care in viitor ar intari UE.

Cat despre examenele tale, stai calm, daca nu cumva nu te prezinti sau nu scrii nimic o sa te treaca, invata, da-ti itnerestul si o sa fii ok chiar daca le mai incurci, Ai sanse mult mai mari sa ramai cu restante in tara decat acolo.

Cat despre angajat...nu prea ii pasa nimanui. Nu stiu cine te-a mintit dar daca nu cumva inveti limba de acolo o sa-l doara in cot pe angajator ca ai fost tu la plimbare.

Acestea fiind spuse. distreaza-te cat poti, fa-ti prieteni si incearca sa te simti bine. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ramii acolo, STII CA POTI! Iti tinem pumnii!