| Burdujan_Vadim_1994 a întrebat:

Sa se creeze un fisier care contine informatia despre cartile de programare din biblioteca personala : numele autorului (string),denumirea cartii (string), editura (string) si anul editiei (integer).Sa se afiseza pe ecran fisierul initial, sa se modifice
componentele indicate de utilizator si sa se afiseze autorii si cartile editate de Editura Teora

1 răspuns:
| alex190199 a răspuns:

Fa o structura de date cu toate alea, si un vector de tipul structurii, care sa contina toate informatiile alea. Apoi deschide fisierul text cu numele dorit, creaza o variabila de tip ofstream si cu ajutorul ei scrie in fisierul ala tot vectorul. De fapt, tot ce am zis acum pune intr-o functie. mai fa una pentru citire din fisier si afisare, cu posibilitatea de a introduce un numar(id-ul cartii) si a modifica cartea cu id-ul respectiv, si inca una care le ia numai pe alea de la teora. In main fa un switch pe option/opt, cum vrei tu sa il numesti, si pune cele trei functii pe 1, 2, 3.