| DenisaSM a întrebat:

Sa zicem ca fac facultatea de litere norvegiana-engleza si vreau sa ma fac traducator. Trebuie sa depun cererea la Minister imediat dupa facultate sau pot sa lucrez in afara si abia dupa cativa ani sa imi iau diploma de traducator?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Diploma de traducator nu ti-o va da facultatea? Pentru ce sa fie nevoie sa o ceri de la Minister?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonimg):

Nu se mai da. Tot va trebui sa dea acel examen de traducători pe care poate sa îl dea când vrea.

| DenisaSM explică (pentru anonimg):

Stiam ca trebuie sa cer autorizatia de la minister, unde dau un examen.

| DenisaSM explică (pentru Bondarel99):

Deci in concluzie pot sa dau examenul pentru autorizatie si dupa mai multi ani dupa ce termin facultatea. Inca o intrebare, am nevoie de master sau diploma de licenta este indeajuns?

| Bondarel99 a răspuns (pentru DenisaSM):

Poti sa dai examenul si acum, si fara sa fi facut macar facultate. Singura conditie e sa ai diploma de bac. Trebuie doar sa stii limba, sa iei peste 7. Deci nu ai nevoie de vreo diploma de facultate, sa stii limba e de ajuns.