| MucH a întrebat:

As vrea sa dau la facultatea de medicina și farmacie și vreau sa încep de la anul sa ma pregătesc!
Vreau sa știu cam tot ce e, de la lecțiile/capitolele pentru admitere, anii de studii, șamd.
Multumesc! Dau funda

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Admiterea difera in functie de specializare. Mai intai de toate, intra pe site-ul facultatii din orasul in care vrei sa o faci (sau site-ul celei de la Cluj, Bucuresti, le poti lua pe rand sa vezi cat mai multe detalii). Acolo sunt scrise specializarile. O specializare, spre exemplu, este medicina dentara, alta farmacie si asa mai departe. Admiterea se da la fiecare specializare in parte (desi la unele, de exemplu radiologie, se poate intra si pe dosar, cred). Dupa ce dai BAC-ul si il iei (de obicei nu conteaza nota de la BAC daca mergi la o facultate unde se intra cu admitere; conteaza doar la cele la care se intra pe baza de dosar) va trebui sa mergi la facultatea respectiva, sa faci inscrierea. Dupa aceea, vei sustine admiterea, care e, de obicei, un examn grila. Fiecare specializare are carte de grile (in general), care trebuie cumparata de la secretariat. La finalul cartii gasesti bibliografia, adica din ce carti sa inveti materia din care sunt grilele. Mai intai inveti teoria, apoi faci grilele. Dupa ce dai admiterea si o iei, confirmi locul. Sunt cateva taxe de platit. Toata materia difera de la un oras la altul, de la o facultate la alta si de la o specializare la alta. Pe site-urile scolilor gasesti detalii exacte (pentru ca fiecare are alte cerinte). Sunt studenta la farmacie, daca ai intrebari despre aceasta specializare, sau intrebari la care stiu sa iti raspund, te ajut cu drag.

| MucH explică (pentru WhiteLife):

Multumesc!

| WhiteLife a răspuns (pentru MucH):

Cu drag, multumesc si eu.