| NPower123 a întrebat:

As vrea sa invat engleza... sunt incepator nu prea stiu nimic, vreau sa invat cat sa pot traduce texte din engleza in romana, subtitrari din engleza in romana, n-am nevoie sa invat sa pronunt. V-as fi recunoscator daca mi-ati putea da un site gratis de unde as putea invata, ca la scoala nu invatam nimic.

Dau

9 răspunsuri:
| bobosf a răspuns:

Pentru mai multe texte in engleza acceseaza: http://texteinengleza.blogspot.com

| mixxjim a răspuns:

Unii fac o facultate de traducatori ca sa poata traduce texte din engleza in romana laughing daca vrei sa faci traduceri trebuie sa ai vocabular foarte bogat, deci lucreaza foarte mult cu dictionarul, orice cuvant auzit pe care nu-l stii cauta-l imediat in dictionar. in plus de linkurile date de diana poate gasesti si ceva carti cu exercitii de limba engleza, cu texte de tradus si solutii, astea ajuta foarte mult. cand urmaresti filme fii foarte atent la ce spun si urmareste traducerea, ai sa observi niste lucruri foarte interesante, pentru ca traducerea de film e mai speciala decat traducerea scrisa normala. si cand poti, spune-i profei de engleza ca daca nu-i place in invatamant si daca e atat de nefericita incat nu va invata nimic, sa plece din invatamant sa mearga sa lucreze la privat 10-12 ore pe zi, cu un salariu orar mai mic decat cel pe care il are ea acum si sigur o sa fie mai fericita!

| DarkBlood32 a răspuns:

Deci fă-ţi un caieţel ceva laughing Şi dacă nu ştii un cuvânt traduce-l cu google translate, e bun pentru tradus doar 2-3 cuvinte, nu texte. laughing Şi apoi notează în caieţel.

| AdelinaTimis a răspuns:

Un dictionar englez roman te-ar ajuta foarte mult. Poti folosi http://www.dictionar-englez-roman.info. Este un dictionar care imi place foarte mult.

| Maria_Lorena_1999 a răspuns:

Http://www.invata-rapid.com/p/engleza.html aici gasesti mai multe lucruri... succes!