| Anonymus3000 a întrebat:

Imi puteti explica la engleza despre : Present perfect simple, present perfect continous, past perfect si past perfect continous. Vreau sa imi spuneti la ce se folosesc fiecare, cum se traduc, si forma lor. funda

Răspuns Câştigător
| Gretuu a răspuns:

Present perfect simple se foloseste cand vrei sa zici o actiune din trecut dar nu mentionezi exact timpul cand a inceput, spre deosebire de Past simple. De ex., la past simple, ai asa: I went to the seaside last summer. (actiunea a avut loc last summer), si la Present perfect simple, ai: I have been to the seaside. (stii ca actiunea a avut loc in trecut, dar nu stii exact cand).
La present perfect continuous, e cam la fel, doar ca e vorba despre o actiune care se continua si in prezent. De exemplu, I have been watching tv for hours. (Nu stii exact cand a inceput actiunea, dar e clar ca inca ma uit la televizor si in momentul vorbirii).
Past perfect se foloseste cand vrei sa descrii o actiune care a avut loc inaintea unei alte actiuni din trecut. de exemplu, sa zicem ca tu ai plecat de acasa, dar inainte sa pleci de acasa ai facut un dus. Deci zici: I had taken a shower before I left the house.
Si la past perfect continuous, e tot vorba de o actiune din trecut care s.a intamplat inaintea unei alte actiuni din trecut, dar de data asta, a durat o perioada mai lunga de timp. De exemplu: I had been waiting for hours when she finally arrived.
Sper ca te-a ajutat putin sa intelegi :3.

2 răspunsuri:
| iiDiu a răspuns:

Poți căuta pe google explicația fiecăruia happy E cel mai simplu big grin

| DraganMariaNicoleta06 a răspuns:

La perfect simplu la pozitiv verbul la persoana a3a pimeste s la negativ se foloseste doesn't sau don't la afirmativ primeste does sau do