| Qwertyuop2389 a întrebat:

Profa de romana vrea sa ma lase corigent pentru ca nu mi place mie de ea, și ei nu ii place de mine. Orice as face, îmi pune o intrebare astfel încât sa nu stiu sa răspund cu toate ca am invatat lecția respectiva.
Cum as putea sa ma răzbun?
Funda

23 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Razbunarea arma prostului

nu prea ai cum sa te razbuni, "politic corect" e sa iti spun ca ai fi mai jos decat ea, insa in practica TREBUIE SA REZOLVI PROBLEMA, pentru ca alfel o sa iti faca tot mai rau, iar rezolvarea poate tine foarte bine loc de "razbunare" pentru ca ii arati ca tu esti mai bun decat ea

deci, 1. NU, NU VORBI TU CU DIRECTORUL, o sa fii la fel de ignorat pentru ca esti elev, si sunt sigur ca ala nu o sa iti ia partea, mai ales daca tu esti singurul care are dreptate si sunt alti 1200 de elvi in scoala aia care bat campii si ii innebunesc pe toti profesorii, asa ca in primul rand vorbeste cu parintii tai
2. cu parintii de partea ta ar trebui sa te duci la un avocat, care sa stie sa, stranga dovezi, cum ar fi sa iti puna un dispozitiv de ascultare "omologat", si asa sa poata fi folosit la politie si in instanta
3. cu parintii, avocatul si dovezile, te duci la director si ii spui ca, daca situatia nu inceteaza dai profa in judecata, pe director, si scoala!

poate crezi ca "vreau prea multe", insa fara toate astea in cel mai bun caz o sa ajungi doar un alt reportaj de la tembelizor, inregistrat cu telefonul mobil si fata de care profesorii, directorul si ceilalti profesori din scoala evita sa raspunda reporterilor si dupa aia oricum nu patesc nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la director urgent, nu e normal ce face. Am impresia ca ea foloseste functia pe care o are doar pentru a-si bate joc de elevi. Poate fii sanctionata grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic și e normal ce face, nu-mi spune tu că esti un elev eminent și ea are ceva cu tine, mai mult ca sigur, pe lângă că ești prost, faci și pe desteptul, cine s-a găsit să vorbească despre situația din România!

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ba c8ilu'! Nici mie nu-mi placea romana, mai bine m-am descurcat la mate. Ca nu e vorba numai de limba romana si gramarica, ca alea le stim din nastere dar te intreaba o gramada de prostii gen: de ce a zis Mihai nu stiu ce? Da de unde sa stiu eu ce o avut el in minte? Nu-l face tu prost! Tu vorbesti ma, care n-ai gasit nume liber?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu meriți să mă obosesc să îți răspund.

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar esti #rost. Nu-ti dai seama ca deja ai facut-o? Hahahahaha
Puteai sa-mi dai raspuns eronat sau report dar vad ca nu te-a dus capul.
Hahahahahaha
Ia uitati mai la el!

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu cred ca rezolvi ceva daca te razbuni pe ea, incearca sa discuti cu ea si pur si simplu intreab-o ce are cu tine si de ce te intreaba mereu ce nu sti sau cheama un parinte sa vorbeasca cu ea sau sa discutati cu dirigintele/diriginta despre treaba asta, mai sunt si profesori d'astia nesuferiti

| francut a răspuns:

Poti sa te razbuni, invatand.
Pune intrebari la care tu nu stii sa raspunzi, dar colegii tai stiu sa raspunda. Ti se pare ca are ceva cu tine?

| nda a răspuns (pentru francut):

"...iar intr o zi m-a pus sa dau un test separat in care sa insir rahaturi (fix asa cerința)..."
Mie mi se pare ca da, are ceva cu el.

| francut a răspuns (pentru nda):

Da, am citit. A facut o postare pe YT si s-a plans de rahaturile de la ora. Asa ca, l-a pus sa insire rahaturile. El a gresit. Rau de tot.

| nda a răspuns (pentru francut):

S-a plans de materie, iar ea a luat-o personal. Ok, el a gresit. Dar nici ea nu face bine. Si doua rele nu fac una buna.
Test in care sa insiri rahaturi? Toti elevii se plang de scoala, dar nu toti profesorii se iau la "tranta" cu elevii cum face profesoara asta. Ce vrea sa demonstreze, si mai ales, cui... unui elev?

| francut a răspuns (pentru nda):

Tu crezi ca el a spus tot adevarul? Eu nu cred. Mai ales ca "pune o intrebare astfel încât sa nu stiu sa răspund". Numai el nu stie sa raspunda, desi a invatat?

| nda a răspuns (pentru francut):

Da, se poate sa-i puna o intrebare in asa fel incat sa-l bage in ceata. Si eu am avut un profesor de fizica care practica metoda asta. Chiulea careva la fizica, urmatoarea ora facea in asa fel sa-i dea 2. Si chiar daca invatam tot nota mica dadea sa-i strice media. Toata lumea stia ca face asta, nimeni nu chiulea la fizica. Se gaseau cativa mai smecherasi si nu scapau.

| Qwertyuop2389 explică (pentru francut):

Pai nu numai eu nu stiu sa răspund, tocmai și de aia fiecare are câte 2-3 note de 2.

| Qwertyuop2389 explică (pentru francut):

Eu am citit cartea respectiva.M a pus sa zic din ea, dupa care m-a oprit și m-a pus sa fac o analiza a cărții și sa spun cam ce e greșit in ea și ce se intampla.Era vorba de o scrisoare pierdută, pe care o citisem in întregime, doar ca eu fiind pe mate INFO, nu ma pricep la analize și la mai stiu eu ce vrea ea.Si i am spus de iubirea interzisă dintre unele personaje, dupa care a zis ca nu, nu e bine, e prea clișeic. Dupa care m-a pus sa zic altceva și nu mi-a venit pe loc alta idee, si m-a pus sa stau jos.Nici măcar nu m-a lăsat sa continui cu ce am zis ca am facut pentru astăzi.Ti se pare normal?

| francut a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Iubire in "O scrisoare pierduta"?! Eu te-as lasa repetent vreo trei ani la rand pentru asa raspuns.

| Qwertyuop2389 explică (pentru francut):

Nu este ma vorba de stefan Tipătescu care are o relatie interzisă cu zoe trahanache, in timp ce aceasta este căsătorită cu zaharia trahanache doar pentru interes, adică pentru poziția sa in clasamentul politic și pentru statusul sau financiar?
Iar eu te as reclama pentru cel mai prost profesor care a putut sa treacă prin facultate fără nicio sămânță de cultură.

| francut a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Aia e de umplutura. Tu vorbesti de cultura?!
Observ ca mai esti si obraznic. Ma mir ca profesoara ta mai are rabdare cu tine. Tranti-te-ar!

| irinafav a răspuns:

Poti face o plangere la diretor sau la minister daca ai dovezi sau martori (asta ar fi cam cea mai dura, din punctul meu de vedere).

| Qwertyuop2389 explică (pentru irinafav):

La fiecare ora isi bate joc de mine făcând apropouri subtile, iar intr o zi m-a pus sa dau un test separat in care sa insir rahaturi (fix asa cerința) pentru ca am canal se ytb și am vorbit de situația de la romana pe canal, fără sa i dau numele sau sa o jignesc

| Qwertyuop2389 explică (pentru irinafav):

Și ce i se poate intampla?

| irinafav a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Daca isi bate joc de tine poate fi data afara din invatamant

| nda a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Salut.
Spune-le parintilor tai ce face profa de romana cu tine si roaga-i sa mergeti impreuna la director. Daca mergi singur nu vei fi luat in seama.
Mare om, profa asta a ta, ce sa zic... si-a gasit un copil de care sa faca mistouri. Vai de capul ei.