| dragoshalexandru a întrebat:

Sall. Ce carte imi recomandati sa citesc? Am 18 ani si imi plac cartile de aventura, actiune si cele SF.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pot recomanda din cele SF.
-Nabou, de Gunther Krupkat.
-Dune si toata seria ce tine de Dune, de Frank Herbert.
-Tot ce este scris de Isaac Asimov.
-Tot ce este scris de Arthur Clarke.
-Daca mai gasesti pe undeva revista Anticipatia. Este buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru funda.

| dragoshalexandru explică (pentru anonim_4396):

Cu placere. chiar imi place revista Anticipatia. Este chiar interesanta ..Si te rog daca poti sa'mi trimiti si mie niste site-uri care sa pot invata engleza online Gratis. Te rog eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragoshalexandru):

Cu multa placere ti-as spune daca as sti. Daca se intimpla sa dau peste ele am sa ti le trimit.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand urmatoarele:
Cerbii lui Mihai Voda - Grigore Bajenaru
Cismigiu & Compani - Grigore Bajenaru
Elevul Dima dintr'a saptea - Mihail Drumes
Comoara din lacul de argint - Karl May

Sunt niste carti EXCEPTIONALE, PLINE de aventuri. Pe ultimele doua le-as mai citi inca o data, sincer. [am 20 de ani, ce ti-am recomandat mai sus e imposibil sa nu iti placa, mai ales ca avem aceleasi gusturi in materie de carti/filme]. Bafta!

| dragoshalexandru explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult Radu. Crede-ma cate carti am citit in vacanta asta nici eu nu mai stiu. cred ca am trecut peste 50. si am citit numai carti din biblioteca Adevarul. dar alea nu prea sunt pentru un baiat de 18 ani. alea sunt mai mult pentru cei mai mari. iti multumesc. chiar daca nu am cartile asta pe care mi le'ai recomandat, dar o sa le citesc online.

| Euletitia a răspuns:

"Elevul Dima dintr-a saptea" e un roman exceptional despre viata elevilor si lupta lor pentru un ideal, prezentand si sublima idila dintre Grig si Lotte. Mi-a placu foarte mult, l-am recitit de vreo 6 ori, prima data l-am citit la 16 ani, iar in prezent am 19. Carti SF nu prea am citit, pentru ca nu imi place acest gen, dar l-am avut inclus intr-o lista de lecturi de la scoala pe Isaac Asimov, ca autor SF si am citit cateva din povestirile lui cu roboti. Sunt destul de bune si frumoase, parerae mea, pentru cei carora le place literatura stiintifico-fantastica.

| Swordsman a răspuns:

Karl May are carti interesante, si Jules Verne, dar cred ca ai depasit varsta lor. Intreaba la biblioteca, acolo o sa te indrume mai bine spre ce vrei.