| ExXify50 a întrebat:

Sall imi zice-ti si mie formulele:lui pitagora, formula inaltimi si a catetei? mersii funda

13 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

De google auzâşi?

| zuzualina a răspuns (pentru unknownn):

Cred ca nu

| ExXify50 explică (pentru unknownn):

Dar u de lb romana ai auzit sau pe lb ta auzasi?

| zuzualina a răspuns (pentru ExXify50):

Niet, el ii ruska

| ExXify50 explică (pentru zuzualina):

Da? pai si ce cauta pe un site in care se discuta in lb romana?

| unknownn a răspuns (pentru ExXify50):

Pentru că cunosc lb. română? Cum tu ai avut 4 greşeli gramaticale îmi permit şi eu să am una.

| zuzualina a răspuns:

1. alea sunt teoreme

2. Teorema catetei - Lungimea catetei unui triunghi dreptunghic este proportionala intre lungimea ipotenuzei si a proiectiei ei pe ipotenuza. AB la puterea 2 = BC x BD si AC la a doua = BC x DC.
Teorema inaltimii - Lungimea inaltimii dusa din varful unghiului drept este medie proportionala intre lungimile segmentelor determinate de ea pe ipotenuza. AD la puterea 2 = BD x DC
Intr-un triunghi dreptunghic lungimea inaltimii dusa din varful unghiului drept este raportul dintre produsul lungimilor catetelor si lungimea ipotenuzei. AD = AB x AC supra ( fractie ) BC

Teorema lui Pitagora - Suma patratelor lungimilor catetelor este egala cu patratul lungimii ipotenuzei. AB la puterea 2 + AC la a doua = Bc la a doua sau AB la a doua = BC la 2 - Ac la a doua.
Teorema medianei in triunghiul dreptunghic - Lungimea medianei corespunzatoare ipotenuzei este egala cu jumatate din lungimea ipotenuzei.

| Andrei9 a răspuns:

Teorema lu' Pitagora: In orice triunghi dreptunghic suma patratelor lungimilor catetelor este egala cu patratul lungimii ipotenuzei : BC= AB+AC (toate segmentele le scrii la puterea a doua)

Teorema inaltimii: In orice triunghi dreptunghic, inaltimea corespunzatoare ipotenuzei este medie proportionala intre segmentele determinate de ea pe ipotenuza. AD(la puterea a doua) = BD*DC (BD ori DC)

Teorema catetei: In orice triunghi dreptunghic o cateta este medie proportionala intra intre ipotenuza si proiectia sa pe ipotenuza. AC (la puterea a doua) = BD*DC

| Andrei9 a răspuns:

Lollipopsweetyboy, cum se scrie "zice-ti"?

| ExXify50 explică (pentru Andrei9):

Se scrie ziceti dar am gresit ca na sunt si eu om si ma ajung cele 7 ore de scoala

| ExXify50 explică (pentru Andrei9):

Ai stii despre ce vb daca ai fi si u la intensiv si cand vi acasa rupt

| Petrut_Joel_1970 a răspuns:

Http://lolfreerp.com/ - Free riot points! Check out this page with free RP codes :) Only three steps in 5 mins and you will get your code free! VISIT, DOWNLOAD AND ENJOY BETTER GAME!