| Iliescu_Stefan_1996 a întrebat:

am vazut intr-o problema din culegerea de matematica o problema in care aparea ceva de genul,, unghiul -,, ce poate fi?

9 răspunsuri:
| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Fi mai explicit

| Crisss22 a răspuns:

Pai poate se refera la unghiul unui triunghi sau altceva. Sau sa afli un unghi.

| Iliescu_Stefan_1996 explică (pentru Crisss22):

Uite cum suna problema:Fie triunghiul isoscel ABC, m(A)=120.Fie M mijlocul laturii AB.Perpendiculara dusa din M pe BC intersecteaza AC in D, iar bisectoarea,, ungiului-,, lui CDM taie latura BC in E. Aratati ca:...

| Crisss22 a răspuns (pentru Iliescu_Stefan_1996):

Ce sa aratam?

| Iliescu_Stefan_1996 explică (pentru Crisss22):

Ca niste laturi sunt egale

| Crisss22 a răspuns (pentru Iliescu_Stefan_1996):

Si pana la urma care este nelamurirea ta?

| Iliescu_Stefan_1996 explică (pentru Crisss22):

Ce inseamna,, unghiul-,,

| Crisss22 a răspuns (pentru Iliescu_Stefan_1996):

Adica masura unui unghi.

| Oniiiiiiiiiiiiiiiiiis a răspuns:

Unghiul unei figuri [triunghi, dreptunghi, trapez etc.]!
... unghi de 90 de grade, 80, 70, 60 etc...Sau cine stie ce. spune toata problema! :\