| Koala a întrebat:

care e tabelul cu toate marimile fizice din a 6 a si a 7 a cu simboluti plss am nev maine la scoala care ma ajuta sunt 35 de marimi studeante in acesti 2 ani

Răspuns Câştigător
| vladutzick a răspuns:

Sall. Uite aici tabelul de marimi fizice din clasa a 7-a.

Marimi fizice studiate in clasa a IX-a
Nr.crt Denumirea Definitia Relatia de definitie Simbol Caracterul Unitate de masura Fenomenul de care apartine
1 viteza Marime fizica vectoriala egala cu raportul dintre vectorul pozitie si unitatea de timp

Origine: in pct. material
Directie: tangenta la traiectorie
Sens: sensul miscarii
miscare
2 acceleratia Marime fizica vectoriala egala cu raportul dintre variatia vectorului viteza in unitatea de timp

Origine: pe pct. material
Directie: aceeasi cu a vitezei sau perpendiculara pe directia vitezei
Sens: acelasi cu al vitezei sau contrar sensului vitezei
miscare
3 forta de frecare Marime fizica vectoriala care apare la miscarea unui corp pe o suprafata egala cu produsul dintre for ta ce apasa perpendicular pe suprafata de contact si coeficientul de frecare al suprafetei

Origine: pe pct. material
Directie: directia miscarii
Sensul:contrar miscarii N frecare
4 forta de inertie Marime fizica vectoriala egala cu produsul dintre acceleratia unui crp si masa acestuia

Origine: pe pct. material
Directie: directia miscarii
Sens: sensul mescarii N miscare
5 tensiunea Forta ce actioneaza in fire, sarme, tije, bare si are proprietatea de a avea aceeasi valoare pe toata lungimea firului
Orgine: in orice pct. al firului
Directie: lungimea firului
Sens: respecta principiul actiunii si reactiunii N miscare
6 forta elastica Forta ce actioneaza in corpuri care sunt deformate elastic si are proprieatea de a se opune deformarii

Origine: pe corpul deformat
Directie: directia deformarii
Sens: opus deformarii N deformare
7 forta centripeta Forta care imprima corpurilor miscare uniform circulare, actioneaza in sis. de referinta inertiale

Origine: pe pct. material
Directie: de-a lungul razei
Sens: spre centrul traiectoriei N miscare
8 forta centrifuga Egala si de semn contrar cu forta centripeta, dar actioneaza in sis de referinta neinertiale

Origine: pe pct. material
Directie: de-a lungul razei
Sens: in afara traiectoriei N miscare
9 energia cinetica apare la corpurile care se afla i miscare
Ec scalara J miscare
10 energia potentiala este de doua feluri
potential gravitationala: la corpurile aflate la o inaltime h fata de Pamant
Potentiala de deformare: la corpurile alungite sau comprimate

Epg

Epd scalar

scalar J cadere libera
11 intensitatea campului gravitational Marime fizica vectoriala egala cu forta ce actioneaza asupra unitatii de masa.

Origine: intr-un pct. de-a lungul liniei de camp
Directie: tangenta la linia de camp
Sens: spre centrul Pamantului
interactie prin campuri
12 lucrul mecanic Egal cu produsul dintre modulul fortei si modulul deplasarii L=Fd L scalar J miscare
13 puterea mecanica Egala cu raportul dintre lucrul mecanic efectuat si durata efectuarii acestui lucru mecanic
P scalar W miscare
14 impulsul Marime fizica vectoriala egala cu produsul dintre masa si viteza

Origine: in pct. material
Directie: tangenta la traiectorie
Sens: sensul miscarii N*s ciocniri, miscare
15 momentul fortei Marime fizica vectoriala egala cu produsul vectorial dintre vectorul de pozitie si vectorul fortei

Origine: intr-un pct. ce poate fi oriunde pe suprafata corpului ce se roteste
Directie: prependiculare pe planul vectoirlor
Sens: se stabileste cu regula burghiului N*m
16 momentul cinetic Marime fizica vectoriala egala cu produsul vectorial dintre vectorul de pozitie si vectorul impuls

J*s
17 perioda Timpul in care se face o rotatie completa
T scalar s miscare
18 frecventa Numarul de rotatii efectuate intr-o secunda

scalar Hz miscare
19 viteza unghiulara Marime fizica vectoriala egala cu raportul dintre unghiul Δa si intervalul dee timp Δt

Origine: in centrul traiectoriei
Directie: perpendiclara pe traiectorie
Sens: se stabileste cu regula burghiului
miscare
20 lungimea de unda Drumul parcurs de unda electromagnetica intr-o perioada

scalar miscare ondulatorie
21 randamentul planului inclinat Raportul dintre lucrul mecanic util si lucrul mecanic total

scalar - miscare
22 acceleratia normala Marime fizica vectoriala egala cu produsul dintre viteza unghiulara si raza

misacre
23 intensitatea campului eloctrostatic Este o marime fizica vectorilala egala cu forta ce actioneaza asupra unitatii de sarcina

Origine:intr-un punct ce poate fi oriunde de-a lungul linii de camp
Directie: tangenta la linia de camp
Sens: sensul liniei de camp
interactie prin campuri
24 forta lui Coulomb Forta de atractie sau rspingere dintre doua sarcinielectrice
Actioneaza de-a lungul liniei ce uneste cele doua sarcini N interactie prin campuri
25 forta de atractie dintre doua corpuri Forta de atractie dintre doua corpuri este direct proportionala cu produsul maselor celor doua corpuri si invers proportionala cu patratul distantei dintre cele doua corpuri

Origine: intr-un punct ce poate fi oriunde pe linia de camp
Directie: de-a lungul liniei de camp N interactie prin campuri

Sper ca te-am ajutat cat de cat. :]]

1 răspuns:
| positivity a răspuns:

Ai aici cele 7 mărimi fizice fundamentale:
http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83rime_fizic%C4%83
http://cuelisa.com/2011/09/23/marimi-fizice-si-unitati-de-masura/
Iar aici ai celelalte mărimi fizice, diferite de cele pe care ţi le-am dat mai sus:
http://ro.wikipedia.org/......%83%C8%9Bi