| Trandafirii a întrebat:

in ce tara se afla Hum (cel mai mic oras din lume )?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Croaţia găzduieşte cu mândrie cel mai mic oraş din lume: Hum, cu doar 17 locuitori şi aproape 1.000 de ani vechime. Orice turist care ajunge în acest oraş medieval simte că a călătorit în timp, cu mii de ani în urmă deoarece oraşul nu s-a schimbat cu nimic de secole întregi. Nimic nu a mai fost construit în afara zidurilor ce delimitează oraşul.

Hum este situat în inima Istriei, cea mai mare peninsulă din Croaţia. Această zonă a Istriei este împânzită de dealuri verzi şi oraşe încântătoare care s-au dezvoltat din mici oraşe medievale.

sursa:

http://www.zf.ro/......i-11300070

4 răspunsuri:
| b0denN a răspuns:

Are 17 locuitori si se afla in Croatia!

| Antonescu13 a răspuns:

Oraşul "Hum" se află în Craţia.

| Al3xAndraa97 a răspuns:

Se afla la 7 km de Roc si 14 km de Buzet, pe un deal deasupra vaii Mirna -

| EffieStone a răspuns:

Croatia