Întrebare recomandată | Anonim420420 a întrebat:

recomandati-mi o carte scurta (30-50 de pagini ca sa o citesc in vacanta ) DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Cartea,,M-am hotărât să devin prost", de Martin PAGE este în format mic, ușor de luat în vacanță. Aveți ocazia să râdeți cum poate nu ați mai făcut-o în ultimul timp. V-o recomand călduros.
Disperarea lui Antoine - eroul principal - că nu e ca toți nătărăii e cât se poate de autentică, mai ales că nimeni nu-l ințelege – de unde situații irezistibil de comice. Cartea se găsește atât în librării, cât și online, în format pdf. Lectură plăcută vă doresc!

4 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Capitan la 15 ani

| alexandra_8523 a răspuns:

Balta Alba

| Biz_Adi_2000 a răspuns:

Alchimistul de Paulo Coelho are 90 de pagini dar o data ce ai trecut de mijloc te prinde in poveste si o sa vrei sa vezi ce se mai intampla.
P.S. finalul nu e intocmai cum te astepti.

| Madara93me a răspuns:

Da, Alchimistul e minunata. Am citit-o de doua ori in aceiasi zi. Iti recomand si opera lui Karl May. Aventurile cu Winnetou si Old Shatterhand te vor prinde numaidecat. Eu mai am un pic si ii termin intreaga opera.

Insa, ti-as recomanda sa nu cauti carti doar de 30-50 de pagini. La carti, spre deosebire de oameni, esentele tari nu se gasesc in ``carti`` mici. Mai degraba opusul. Iti mai recomand Dostoievski, in principal Crima si Pedeapsa.

Iti mai recomand si Marile Sperante a lui Charles Dickens, e cartea mea preferata pe care am citit-o de vreo 5 ori. Actiunea te prinde indiferent daca esti baiat sau fata.

Tot aici iti mai recomand si Contele de Monte Cristo, filmul este o capodopera insa cartea este si mai mult de atat. Tot aici iti pot recomanda si Stapanul inelelor (tot cartea), precum si Urzeala Tromurilor. Filmele facute dupa aceastea sunt memorabile, insa cartile iti vor intrece toate asteptarile.

Sunt multe carti, insa depinde si de tine ce preferi. Aventura, romane de dragoste, romane politiste? Sau poate romane psihologice, istorice, etc?