| MihaicaDan a întrebat:

Spuneti-mi si mie cei care stiti ce nu era voie pe timpul comunismului? ce nu aveai voie sa zici, sa faci. La ce se adunau cozi S.A. Cat de multe puteti imi trebuiesc cat mai multe FUNDA la cele mai multe Sfaturi happy

Răspuns Câştigător
| carhartt a răspuns:

Foarte multa. Insa una de care tuturor le era frica. Nu aveai voie sa vorbesti despre comunismul in sine, despre Ceausescu etc.
Daca te auzea cineva erai mancat.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este mult, prea mult de scris!

| traveler a răspuns:

Regimul comunist era un regim politic totalitar,in care nu aveai voie sa vorbesti deschis,sa faci politica alta in afara celei impuse de partidul unic,sa vorbesti de rau sau sa critici partidul si pe cei din guvern.din alimentara lipseau cu desavarsire produsele de baza, lapte, carne, ulei, lipsea orice si totul de vindea rationalizat pe cartela.
Erahu si la liber produse insa cozile erau imense de sute sau mii de oameni ce infrigurati si infometati stateau 1 sau 2 zile la coada pentru a cumpara o punga de cafea originala, si un kg de portocale aduse si astea doar de sarbatori.
Datorita acestor bucurii oferite de partid si de tovarasul iubit(ironic desigur) a inflorit piata neagra adica specula, si se practica spaga, atentiile in stil mare.
Pentru un copil mic de aveai nevoie de lapte stateai cu o zi inainte de la ora 15 pentru a 2 zi la ora 5 cind venea masina cu lapte si daca daca reuseai sa cumperi 1-2 sticle de lapte, mai multe nu se dadea.
Oamenii nu rezistau la atata timp sa ramana la rand, era iarna, frig, ei batrani si bolnavi si atunci au apelat la o metoda de asi tine randul la lapte chiar de ei plecau pentru 5-10 minute acasa sa se mai incalzeasca..sau sa ai inlocuiasca alt membru al familiei, metoda era de a trece o franghie lunga prin toartele sacoselor si in ele lasau 1-2 sticle si un bilet cu numele lor sa dovedeasca ca ei au fost colo si erau la rand,uneori oamenii sositi spre dimineata vazand funia lunga de zeci de metri ai lua nebuneala si disperati apucau de franghie si o trageau in fuga departe spre disperarea celor prezenti, era un balamuc total, zbierete, plinsete, tipete etc.
Electricitatea se oprea de la 18 seara si revenea la ora 22, nu era program la televizor, se prezentau doar"maretele realizari ale epocii Ceausescu" (ironic), progr tv era de la 20 la 22, numai simbata si duminica era toata ziua insa doar politica si programe educative, agricultura etc.
Atunci a avut succes serialul Pistruiatul la tv deoarece nu aveai la ce te uita..la cinema toate filmele erau romanesti.La lasarea serii bezna era pretutindeni,blocuri cu ferestre negre unde ici colo clipea lumina lumanarilor,totul era sinistru la caderea intunericului,de aceia nimeni nu a regretat ca acel regim odios si sinistru a fost schimbat brutal si ei capii regimului impuscati,insa teroarea si viata grea a marcat pe viata generatii de oameni pentru todeauna care vor duce cu ei in mormant clipele groaznice petrecute in puscariile comuniste,prin beciurile securitatii, schingiuiti si tradati de fratele, sora, mama, vecinul prea zelos si slugarnic si totul pentru simplul fapt ca ai criticat regimul..ca ascultai europa lipera sau vocea americi,posturi prinse la radio si ascultate clandestin cu perna in cap,in camere ascunsi sa nu te auda vecinul sau oricine care te putea raporta si da pe mana securitatii zeloase si gata de arestat ori ce element reactionar(om impotriva politici statului).
Gazul metan se oprea si el se dadea rationalizat,nu aveai cu ce gati, caldura era tot la fel, asa am trait unii dintre noi si nu se uita, atunci era o vorba:aveai bani si NU aveai ce cumpara, acum ai ce cumpara insa NU ai bani..deci este aceiasi Marie cu alta palarie ce traim astazi, diferenta este ca poti urla cit vrei si nu te baga nimeni in seama.

| ladiesman28 a răspuns:

Pai una precis stiu ce nu aveai voie sa faci (SEX!)

| anna569 a răspuns:

Paii..in timpul comunismului fiecare om trebuia sa aiba slujba, daca nu ii trimiteau la baraj sa munceasca acolo sau ii arestau. Si alti oameni erau trimisi in Libia sau in alte tari sa munceasca si familia lor primea banii iar ei primeau acolo bani pentru a-si cumpara strictul necesar..cam asta e tot ce stiu nu sunt prea interesata de comunismhappy