| metten a întrebat:

SALL TPU va rog ma puteti ajuta cu niste lucruri la romana,nu inteleg cum este cu propozitia subiectiva, care este.... daca puteti sa ma ajutati sa scrieti un mesaj

Răspuns Câştigător
| Catherina a răspuns:

Propozitzia subordonata, care indeplineste rolul de subiect al predicatului propozitiei regente, se numeste propozitia subordonata subiectiva. In acest caz, propozitia regenta nu are un subiect exprimat, iar verbul-predicat din regenta este intotdeauna la persoana a 3. Propozitia subiectiva se leaga de regenta prin diferite elemente de relatie : conjunctzii, adverbe, pronume sau adjective pronominale.