| aead a întrebat:

vreau si eu sa stiu din ce se da admitere sau cum se da admiterea la asistenti la univeristatea V.Babes din Timisoara? multumesc anticipat

1 răspuns:
| ZmotocellRO a răspuns:

1. Admiterea la studii universitare de licenţă se organizează în sesiunea iulie 2013, respectiv în data de 24 iulie 2013. În cazul în care rămân locuri neocupate, se organizează o a doua sesiune de admitere, în aceleaşi condiţii ca şi în prima sesiune, cu aceeaşi comisie, în luna septembrie (data concursului de admitere: 18 septembrie 2013, ora 10.00, perioada de înscrieri: 9-13 septembrie). Admiterea la specializările organizate într-o limbă străină, respectiv Medicină (în limba engleză), Medicina (în limba franceză), Medicină Dentară (în limba engleză) şi Farmacie (în limba franceză), se organizează în sesiunea septembrie 2013, în data de 18.09. 2013.
2. Înscrierea candidaţilor se face în săptămâna premergătoare admiterii, la secretariatele facultăţilor, în perioadele 15-19 iulie 2013, între orele 9.00 - 15.00, în următoarele locaţii:

pentru Facultatea de Medicină: Sala de Sport a universităţii, P-ţa Eftimie Murgu nr. 2, Timişoara, tel. 0256/220484; 0256/204400, interior 459;
pentru Facultatea de Medicină Dentară: Secretariatul facultăţii, P-ţa Eftimie Murgu nr. 2, Timişoara, tel. 0256/220480; 0256/204250, interior 404;
pentru Facultatea de Farmacie: Secretariatul facultăţii din clădirea Facultăţii de Farmacie, P-ţa Eftimie Murgu nr. 2, Timişoara, tel. 0256/494604; 0256/204250, interior 482.
3. Concursul de admitere din data de 24 iulie 2013 se va desfăşura între orele 10.00 -13.00. Accesul candidaţilor în sala de concurs, pentru specializările Medicină, Medicină Dentară şi Farmacie, se face cu maximum 1 oră înainte de începerea probei, până la ora 09.45, pe baza cărţii de identitate/paşaportului şi a legitimaţiei de concurs. La specializările Tehnică Dentară şi Asistenţă de profilaxie stomatologică, concursul se va desfăşura în sediul clădirii Medicină II, spl. Tudor Vladimirescu, nr. 14, va începe la ora 08.00, prima serie, respectiv la ora 13.30, a doua serie, şi se va încheia după corectarea probelor practice pentru toţi candidaţii înscrişi. Accesul candidaţilor în sala de concurs se face cu maximum 30 de minute înainte de începerea probei, pe baza cărţii de identitate/paşaportului şi a legitimaţiei de concurs.
Rezultatele provizorii ale concursului de admitere vor fi publicate în aceeaşi zi, la avizierul universităţii şi pe pagina de web proprie, www.umft.ro.
4. În perioada 25-26 iulie 2013, între orele 9.00-14.00, va avea loc confirmarea locului obţinut de către candidaţii declaraţi admişi pe locurile bugetate/cu taxă, sub sancţiunea pierderii locului obţinut în caz de neîndeplinire a acestei obligaţii.
5. În data de 29 iulie 2013, între orele 9.00-14.00, va avea loc a doua etapă de confirmare, pentru locurile rămase neocupate.
6. Rezultatele finale ale concursului de admitere, sesiunea iulie 2013, vor fi afişate la data de 30 iulie 2013.
7. Dosarele candidaţilor nereuşiţi se restituie până cel târziu la data de 31 iulie 2013. Specializările pentru care se organizează concurs de admitere (cursuri de zi) - ciclul I, studii universitare de licenţă, O SA-TI DAU UN LINK :http://www.umft.ro/......senat.pdf, acolo este REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI DESFASURARE A CONCURSULUI DE ADMITERE. O sa-ti dau si actele necesare pentru inscrierea la concursul de admitere : Fişa de înscriere la concursul de admitere, completată on-line (www.umft.ro, secţiunea Admitere, 08-19.07.2013), listată şi semnată de candidat.
Opisul documentelor depuse la dosar, listat şi semnat de candidat. Opisul va fi generat automat de programul informatic, după completarea on-line a fişei de înscriere.
Legitimaţia de concurs, care se primeşte de la ghişeul de înscriere numai de către candidaţii care participă la admiterea la specializările cu probă de concurs.
Diploma de bacalaureat, în original, plus o copie legalizată. Cetăţenii din afara graniţelor ţării, vor prezenta şi o traducere legalizată a diplomei, în limba română.
Foaia matricolă, în xerocopie, cu notele obţinute pe parcursul liceului - elaborată conform legislaţiei în vigoare.
Adeverinţa eliberată de către instituţia de învăţământ, în care se menţionează media generală la bacalaureat, media probelor la limba română de la bacalaureat, mediile obţinute în anii de studiu, termenul de valabilitate şi faptul că nu a fost eliberată diploma de bacalaureat - pentru candidaţii care au promovat examenul de bacalaureat în sesiunea corespunzătoare anului universitar 2012-2013, în locul diplomei de bacalaureat, în cazul în care aceasta nu a fost eliberată. Candidaţii din categoria menţionată mai sus, declaraţi admişi în urma concursului de admitere, au obligaţia să depună diploma de bacalaureat, în original şi în copie legalizată, la secretariatul facultăţii, până cel mai târziu, la începerea anului universitar 2013/2014.
Adeverinţă eliberată de facultatea la care candidatul s-a înscris prima dată, în cazul în care candidatul se înscrie pentru concursul de admitere la mai multe facultăţi. În aceste situaţii, în locul diplomei de bacalaureat va fi prezentată o copie legalizată a acesteia.
Adeverinţă, în cazul candidaţilor care sunt deja studenţi, din care să rezulte statutul de student pe loc bugetat / cu taxă.
Certificat de naştere, în original şi copie legalizată. Originalul se va restitui titularului după confruntarea celor două documente la ghişeul la care s-a făcut înscrierea.
Certificat de căsătorie, dacă este cazul, în original şi copie legalizată. Originalul se va restitui titularului după confruntarea celor două documente la ghişeul la care s-a făcut înscrierea.
Adeverinţă medicală tip, eliberată de medicul de familie, vizată de Cabinetul medical al UMF "Victor Babeş" din Timişoara, Căminul 1-2, str. Regimentul 13 Călăraşi, nr. 2, Timişoara.
Certificat de competenţă lingvistică pentru limba română, eliberat de către instituţii abilitate ale M.E.N., în cazul cetăţenilor străini care participă la admiterea la specializările cu predare în limba română.
Atestatul de recunoaştere a studiilor, eliberat de direcţia de specialitate din M.E.N., în cazul cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene, ai statelor aparţinând Spaţiului Economic European şi ai Confederaţiei Elveţiene.
Cererea de intenţie pentru participarea la concursul de admitere pe locurile repartizate candidaţilor rromi, adresată Rectoratului UMF "Victor Babeş" Timişoara, precum şi o recomandare eliberată de o organizaţie legal constituită a rromilor, din care să reiasă că respectivul candidat face parte din etnia rromă.
4 fotografii tip carte de identitate.
Chitanţa de plată a taxei de înscriere la concursul de admitere (150 lei) / dosar de înscriere.
Acte doveditoare pentru cei care solicită scutirea de plata taxelor de înscriere la concurs: copii după certificate de deces ale părinţilor (în cazul celor orfani de ambii părinţi); adeverinţe de la casa de copii (în cazul celor aflaţi în această situaţie); adeverinţe din care să rezulte calitatea de personal didactic, în activitate, a susţinătorilor legali; adeverinţe din care să rezulte calitatea de personal încadrat în UMF "Victor Babeş" din Timişoara etc.
Dosar plic.
La înscriere, candidatul trebuie să prezinte Cartea de identitate /Paşaportul, în original şi xerocopie. PROCEDURA DE INSCRIERE A CANDIDATILOR LA CONCURSUL DE ADMITERE : - În perioada 8-19 iulie 2013, candidaţii vor completa on-line fişa de înscriere la concurs, la adresa www.umft.ro, secţiunea Admitere, dar fără a depăşi termenul limită stabilit pentru înscriere. Datele cuprinse în Fişa de înscriere la concurs sunt conform anexei la prezentul Regulament.
- După completarea fişei de înscriere, candidaţii vor primi un e-mail de confirmare a înregistrării fişei, opisul documentelor necesare pentru a fi depuse la dosarul de înscriere şi un text prin care se detaliază paşii următori cu privire la înscrierea la facultate, perioadă, locaţie, telefon de contact pentru informaţii suplimentare, detalii privind depunerea dosarelor, conform prezentului regulament.
- Înscrierea candidaţilor la concursul de admitere, respectiv depunerea dosarului de înscriere de către candidaţi la ghişeul de înscriere, verificarea conţinutului dosarului şi validarea înscrierii de către personalul universităţii, se va desfăşura în săptămâna premergătoare admiterii, în perioada 15-19 iulie 2013, între orele 9.00 - 15.00, în locaţiile stabilite:

pentru Facultatea de Medicină: Sala de Sport a universităţii, tel. 0256/220484; 0256/204400, interior 459;
pentru Facultatea de Medicină Dentară: Secretariatul facultăţii, 0256/220480; 0256/204250, interior 404;
pentru Facultatea de Farmacie: Secretariatul facultăţii din clădirea Facultăţii de Farmacie, tel. 0256/494604; 0256/204250, interior 482.
- Candidaţii care solicită înscrierea la mai multe specializări/programe de studii oferite de UMF "Victor Babeş" din Timişoara vor depune un singur dosar cu actele menţionate mai sus şi se vor prezenta o singură dată pentru înscriere, la ghişeul de înscriere din cadrul facultăţii/specializării care figurează pe dosar ca primă opţiune. Pe dosarul de înscriere, central, candidatul va nota, citeţ, cu litere de tipar, numele şi prenumele, şi va enumera specializările la care doreşte să se înscrie, evidenţiind prima opţiune (pentru urmărirea traseului dosarului de înscriere). Chitanţele de plată a taxei de înscriere la concurs vor corespunde numărului de specializări pentru care optează candidatul.
- Candidaţii care, anterior depunerii dosarului de înscriere, nu au avut posibilitatea completării on-line a Fişei de înscriere vor avea la dispoziţie aparatura tehnică necesară completării on-line şi listării Fişei de înscriere, la sediul fiecărei facultăţi, în locaţia în care se fac înscrierile, numai în perioada stabilită pentru înscrieri. Prioritate la înscriere vor avea candidaţii care se prezintă cu dosarul de înscriere complet, respectiv cu opisul şi formularul de înscriere completat şi tipărit.
- Rapoartele referitoare la situaţia numărului de înscrişi vor fi generate în timp real şi vor putea fi vizualizate de toţi cei interesaţi, pe site-ul universităţii.
- In scopul utilizării eficiente a locurilor destinate rromilor, candidaţii se vor prezenta la secretarul şef al universităţii cu o cerere în care vor menţiona opţiunea de înscriere, secretarul şef al universităţii va data şi va certifica pe cerere posibilitatea de înscriere a candidaţilor rromi pe locuri distincte la facultatea vizată şi va opri o copie a cererii pentru evidenţă.
- Cetăţenii din ţările Uniunii Europene, ai Spaţiului Economic European (Norvegia, Islanda, Liechtenstein) şi ai Confederaţiei
Elveţiene pot participa la concursul de admitere în aceleaşi condiţii ca şi studenţii români, dosarele lor, însoţite de metodologia de cuantificare/convertire a notei examenului de bacalaureat/diferite state, vor fi avizate în prealabil de Serviciul Relaţii internaţionale, cu menţiunea: "Actele permit înscrierea".

În categoria documente utile se regăseşte Regulamentul de admitere la ciclul I de studii pentru sesiunea de Admitere 2013.

Testele de biologie - Biblioteca UMFT, etajul I (în incinta Facultăţii de Medicină). AICI AI TOT DE CE AI NEVOIE PENTRU INSCRIEREA TA. Sper ca te-am ajutat. BAFTA IN CONTINUARE!