| WindowsOpener a întrebat:

Sallooot TPU,am sho o intrebaare.As vrea sa facem un exercitiu de imaginatie.In cazul unui conflict /razboi intre S.U.A si Rusia,cine credeti ca ar iesi invingatoare? Ma gandesc la asta pentru ca in urma alegerilor din SUA,nu vad bine viitori ani,nu stiu ce imi veni,dar m-am gandit la asta.Va rog,raspundeti cu seriozitate, vreau sa vad raspunsurile celorlalti! Dau funda pentru cel mai interesant raspuns ca si continut.

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nimeni.

| GabiDumitrescu a răspuns:

China o sa cistige.

| K0sti a răspuns:

Doar pe hartie!

| K0sti a răspuns:

Pai ai utiat ce ne-au "recomandat" americanii...cine crezi ca-si pune pielea in bat? Ii doare fix in DOS pe americani de noi! Si nu numai pe ei!
http://www.infocivic.ro/......ea-razboi/

http://www.evz.ro/......clare.html

In realitate toti o dau cotita...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru K0sti):

Am ascultat de NATO si am reusit sa facem praf armata sa nu ne putem apara nici de prastii. Acum vine jidanul asta care ne rade in fata ( camarila CIA ) si ne spune ca suntem tara tuturor posibilitatilor. Ce uita sa zica? Ca pentru ei. Si ne vor apara daca suntem " viabili economic ", adica Rosia, gaze de sist, etc. Bun. Vor continua sa zadare rusul si mai tare ca sa isi incerce putin avioanele ( nu s-au incrucisat de mult ) vor face tarate din Ro si apoi ne vor da imprumuturi sa ne reconstruiasca ( vezi planul Mashal ) cu firme tot de ale lor. Vezi Irak, Libia, Siria, etc.
https://www.youtube.com/watch?v=tARfpGMDEdI
Perkins a fost personal in Ro si ne-a spus ce a fost si ce ne asteapta -
https://www.youtube.com/watch?v=yS0N5g9483Q
http://www.historia.ro/......ne-ale-cia

| K0sti a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

L-am vazut mai demult! Sunt doar interese la mijloc...

| LordBolton a răspuns:

"Ma gandesc la asta pentru ca in urma alegerilor din SUA, nu vad bine viitori ani, nu stiu ce imi veni, dar m-am gandit la asta. Haide Hillary era un "warmonger clasic" si dorea sa intervina imptriva Rusiei si tu crezi ca Trump care este bun prieten cu Putin va dori un razboi cu Rusia?""cine credeti ca ar iesi invingatoare? " Razboi nuclear? Nu castiga nimeni si ar rezulta o iarna nucleara.
Avand in vedere ca sunt despartiti de un Ocean (ma rog 2 daca includem coasta de vest Alaska si restul teritorilor pacifice ale americanilor)
Un razboi conventional dintre Rusia (probabil impreuna cu aliatii sa-i ) si Sua (impreuna cu NATO si alti aliati ai sa-i gen Japonia) SUA are superioritate navala si aeriana (Rommel zicea ca o lupta impotriva unui dusman care are superioritate aeriana e ca o lupta dintre europenii imperialisti si bastinasii africani).
Din punct de vedere economic Sua domina - 2016 ( Dec. ) 1 Statele Unite ale Americii 18, 558,130
— Uniunea Europeană[n 1][4] 16,477,211
2 China 11, 383,030
3 Japonia 4, 412,600
4 Germania 3, 467,780
5 Regatul Unit 2, 760,960
6 Franța 2, 464,790
7 India 2, 288,720
8 Italia 1, 848,690
9 Brazilia 1, 534,780
10 Canada 1, 462,330
11 Coreea de Sud 1, 321,200
12 Spania 1, 242,360
13 Australia 1, 200,780
14 Rusia[n 2] 1, 132,740
15 Mexic 1, 082,430
16 Indonezia 936, 955
17 Olanda 762, 521
18 Turcia 751, 186
19 Elveția 651, 770
20 Arabia Saudită 618, 274
Rusia are o populatie de 143 de milioane de oameni
dintre care 47 milioane apti pentru serviciu militar
766 000 personal militar activ cu o rezerva de 2, 5 millioane.
Statele Unite au o populatie de 321 millioane dintre care 120 (millioane) apti pentru serviciu militar ca personal militar activ acestia au 1, 4 m. de soldati si o rezerva de 1.1 m
Cand vine vorba de tancuri rusii au 15, 400 dar acestea sunt cam vechi in comparatie cu 8, 800 de tancuri americane moderne (gen m1Abrams tancuri care sunt laudate ca nu au fost niciodata distruse de un inamic)
Rusia consuma 3.3 milioane de butoaie de petrol in fiecare zi
si produce 10 milioane de butoaie de petrol in fiecare zi si au o rezerva de 80 bilioane de butoaie pe cand SUA consuma 19 m butoaie de petrol acestia produc 9 milioane din acestea in fiecare zi si au o rezerva da 37 de billioane butoaie cu petrol (insa in mod probabil Arabia Saudita o sa ii ajute cu petrolul)
Ca aliati Rusia are doar 5 aliante documentate iar America are 54.
Uite cateva videoclipuri ca sa iti faci o idee mai amanuntita
https://www.youtube.com/watch?v=i6gBnizjTM4
https://www.youtube.com/watch?v=r8KglkOgH-g
https://www.youtube.com/watch?v=ptrWAZZ9ai8
In concluzie intr-un razboi conventional SUA ar castiga razboiul.

| dolceromania a răspuns:

Nu ești singurul care gândește așa, da intr-adevar Rusia este că un paravan in fata Americi, America a cam intrat peste tot și singurul cu care mai are probleme este Rusia, da în următorii ani America va ataca Rusia și bine înțeles în ultimile clipe ale cuceriri ei Rusia va folosi armamentul nuclear, da vor muri sau vom muri multi insa Rusia nu va mai fi, in momentul acela America va instaura guvernul global.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dolceromania):

Vezi ce bine merge sa dicteze america in China sau India inainte sa fabulezi.

| Ionut621 a răspuns:

Oricine se gandeste la viitor, deci ti-a venit in ochi, o sclipire, explozii, catrastrofe, cel putin dupa mine tu esti un criminal, si eu evident laughing
Nimeni nu va castiga, inclusiv orice alta tara, SUA si Rusia au bombe care pot arunca toata planeta in aer, deci numai luna va avea de castigat, ca in sfarsit este singura! laughing

| AnonymousSSR a răspuns:

Paaaaaaaiii...Russia! Russia are o armata foarte bine pus la punct, pe când USA NU! Au cel mai nou Tanc din lume la ora aceasta T-14armata...pe lângă USA care are aceleași tancuri din '90 deci, Russia Probail ar pune mana pe Europa in doar 3 ani si câteva luni claaar ca Romania, Polonia, Bulgaria, Ucraina, si Suedia nu rezista mai mult de 5 luni maxim 6. Romania ar fi prima țara care ar ceda din lipsa de armament. 2 China este aliatul de încredere al Rusiei la fel si Korea de Nord, India, Pakistan(cea mai mare putere nucleara din lume, dar nu cred ca le-ar lansa) Siria, R.Molodva cu noul guvern socialist pro-sovietic Serbia este un aliat economic, dar are tenta pro-rusa militara deci șansele cresc pentru Măreața Victorie Rusa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonymousSSR):

Fabulezi.
1. Daca nu se apeleaza la nucleare, Rusia pierde din ratiuni strict economice. Tarile nordice rup stilul ca si tehnica adaptata zonei respective si nu numai. Adu-ti aminte un pic de al doilea razbel mondial. Rusii nu aveau nici macar radiouri pe tancuri cand i-au invadat nemtii, comunicau cu stegulete (nu e nici o gluma aici), dar avand noroc si de iarna, si de o industrie cu o capacitate majora, plus de faptul ca pe Stalin il durea in dos de citi mor ca prostii, intr-un final au cistigat.

2. China nu mai e aliatul nimanui.
3. Faptul ca T-14 Armata e cel mai nou nu inseamna nimic. Inseamna de fapt ca nu a fost testat in conditii de lupta. Abramsu' a fost testat si imbunatatit continuu de vreo 30 de ani incoace. Rusii vor descoperi diverse probleme noi cu T-14 "the hard way".
4. Romania nu ar ceda din lipsa de armament, ci fiindca majoritatea structurilor de conducere din armata sunt imbicsite cu cretini.
5. India si Pakistan, impreuna intr-un razboi? Amuzant, dar poate doar impotriva extraterestrilor.
6. R. Moldova e o nulitate dpv militar. Economic... o sa aiba soldatii rusi bomboane si vin din belsug. Si ce f*&e.
7. Ucraina... habar n-ai ce vorbesti.
Concluzie - ia si te documenteaza inainte sa o mai iei pe aratura.

| AnonymousSSR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stai chill, sunt foarte bine informat! de când Russia a intrat in Siria ca sa sprijine regimul lui Assad ISIS a pierdut mult, iar USA nu a făcut nimic acolo decât sa încurcewinking. Deci in cazului unui Război Russia pune pana pe juma' din europa! T-14

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonymousSSR):

Pune, pune. Mai greu e sa si-o mentina.

| AnonymousSSR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te asigura ca o menține mai bine de 10 ori decât e acum...winking Daca nu îți convine aici in est ești liber frate in Occidentul tău de tot rahatul, unde se promovează tot felul de gunoaie.Gay,reacidificarea bărbatului etc...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonymousSSR):

Daca nu iti convine aici in Romania, du-te in Muma Rusie invirtindu-te!

| AdiZone a răspuns:

Frate parerea mea e sa nu mai stai asa de mult la televizor! Si sa nu mai citesti dupa net toate chestiile! ne spala pe creieri! Funda?

| WinnetouApacheKnight a răspuns:

In principiu SUA are cea mai puternica armata din lume deci cel mai probabil ar bate rusia cu sau fara contributia celorlalte state membre nato. Dar Trump s-a aratat prietenos si deschis la comunicare cu rusii, iar rusilor le convine ca a iesit trump, ceea ce nu stiu daca e bine pentru noi. In cazul unui razboi nu conteaza doar Sua si rusia pentru ca e putin probabil sa inceapa americanii si rusii sa se bata asa pur si simplu. Al 3-lea razboi mondial daca va fi va incepe din cauza unei tari din orient, iran cel mai probabil, care va ataca Turcia sau Israel. Americanii vor ataca iran si probabil si europa, rusia va apara iranul. Dar conteaza in ecuatia asta ce vor face China si India, care sunt a 3-a respectiv a 4-a putere militara, China cel putin nu cred ca ar sta deoparte. Taberele ar fi: Sua Nato Israel Turcia iar de cealalta parte iran rusia si posibil china si coreea de nord. Daca chinezii se alatura rusilor ar fi probleme mari pentru occident

| DragosZaly a răspuns:

Cred că SUA pentru că este parte din Nato

| FrunzaMihai2017 a răspuns:

Pai eu as alege SUA fara nici o indoiala:SUA este situata pe locul 1 cu cea mai buna armata plus servicul lor de selectarea informatilor, care ar putea lua locul armatei laughing. Chiar daca Rusia este o tara destul de mare trebuie sa intelegem ca SUA are cea mai avansata tehnologie, de fapt armata SUA beneficeaza de cea mai noua tehnologie.
Eh, dar fiecare are parerea lui, si ce amm spus mai inainte de parerea mea.
Multumesc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru FrunzaMihai2017):

Ai uitat un lucru -SUA nu-si poate deplasa toata armata in Rusia ( care este si un teritoriu urias ). Odata ca costa si odata ca are fortele imprastiate in toata lumea si trebuie sa renunte la teritoriile care le tine sub cizma si apoi lasa teritoriul SUA in cwrw gol. Daca erau in stare sa invadeze Rusia o faceau de mult. Rusia nu a putut fi invinsa niciodata in istorie. Nu mai vorbim de motivatia si patriotismul luptatorilor. Cine nu-i cunoaste pe rusi sa mearga sa faca cunostinta.
https://www.youtube.com/watch?v=bNwJ_c5BD4o&t=40s
https://www.youtube.com/watch?v=lyCFG_kYCIk&t=5s

| Calota_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu sunt sigur ce sa spun dar sunt sigur ca ar fi o catastrofa si sper ca Romania sa nu fie inplicata in asa ceva. in orice caz cred ca un conflict de genul acesta ar declansa un razboi care ar ucide in jur de 500000 de oameni. Sa speram ca nu se va intampla asa ceva. : /

| Bula a răspuns (pentru Calota_Gabriel_1995):

... mai pune 1-2-3 zerouri...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Calota_Gabriel_1995):

Ce optimist esti. Pina si guvernarile psd au omorit mai mult de atitia...