| Onutzyk a întrebat:

Sallut! Care sunt zeii si eroii din Legendele Olimpului?

Dau funda big grin!

9 răspunsuri:
| tomas_1123 a răspuns:

GENEZA

A fost o data ca niciodata...Ce a fost? Pai...legenda spune ca lumea intreaga era un haos din care s-a desprins pamantul, care era zeita Gheea (Andra) ce s-a casatorit cu Uranus (Gill), care era cerul inalt, nemarginit si plin de stele. Din dragostea lor s-au nascut titanii (creaturi gigantice), ciclopii (fiintze cu un singur ochi), apoi hecatonhiri sau cetimani (ce aveau o suta de brate lungi si monstruoase), dar si alti prunci hidosi si necrutatori.
Uranus (Gill), avand posibilitatea sa ghiceasca viitorul afla ca unul dintre copii il va rasturna de la putere si din teama si precautzie ii arunca pe toti in inchisoarea de sub pamant numita Tartar. In vremea cand Uranus (Gill) se odihnea Gheea (Andra) a patruns in inchisoare eliberandu-si fiii. Intrebandu-i care se simte in stare sa se lupte cu Uranus (Gill), singurul care a raspuns a fost Cronos (Timpul cronologic) care vroia sa se razbune. Dupa ce l-a omorat pe Uranus, Cronos (Spike) a devenit stapanul pamantului, s-a casatorit cu Reea si au avut sase copii, dar a fost blestemat de Uranus (Gill) sa aiba aceiasi soarta, si sa fie si el invins de un fiu de-al sau.
Soarta se repeta si pentru Cronos (Spike) care-si manca 5 dintre copii de frica sa nu se implineasca blestemul tatalui sau, dar printr-un siretlic, Reea, sotia lui Cronos (Spike) il ascunde pe Zeus (Usa), ultimul dintre fiii lor, in insula Creta si ajutata de acesta reuseste sa-l invinga pe Cronos si sa-si salveze ceilalti copii, astfel, Zeus (Usa) urca pe muntele Olimp dupa un razboi de 10 ani dus impotriva titanilor, de unde conduce lumea impreuna cu fratii si surorile sale care sunt: Hades, Poseidon, Hestia, Demetra si Hera.

ZEII

Zeus a impartit lumea impreuna cu fratii sai astfel: el a luat cerul, Hades a luat in stapanire tinuturile subterane, era stapanul Infernului, al mortii si-al umbrelor, era posac si nesuferit si avea un monstru la poarta Tartarului ce se numea Cerber, un caine cu 8 capete. Poseidon (Boboc) a luat marile, fluviile si izvoarele si doreste ca frumoasa nimfa Amfitrita (Honey) sa-i fie sotie, dar aceasta fuge intr-o pestera de marmura. Convinsa de doi delfini, Amfitrita se casatoreste cu Poseidon si naste un baiat numit Triton (K1d)(care a suflat in scoica si a chemat in matca raurile si marile cand s-a sfarsit potopul)
Ca sa-i pandeasca pe muritori, ursuzul Hades (Clau) avea o casca fermecata care-l facea invizibil. Hades a vrut sa se casatoreasca cu Cora-Persefona (Adynutza), fiica Demetrei si rapind-o a atras blestemul Demetrei asupra pamantului de a nu mai rodi nimic. Afland acest lucru, Zeus hotaraste ca fata sa stea la sotul sau o treime din timp, iar doua treimi din an sa stea cu mama sa. Demetra a fost multumita si a facut ca ogoarele sa rodeasca din nou
S-au stabilit in Olimp unde Zeus este stapan si le da surorilor cate un taram:

Hestia (Gabi) primeste focul caldelor camine, focul pe care ardeau jertfele, focul care insemna iubirea. Hestia ramane-n veci fecioara neprihanita, avand grija de casele bietilor muritori.

Demetra (Kitty) primeste holdele bogate si livezile cu rod, facand ogoarele si livezile sa dea roade, umpland casele pamantenitor cu bucate.

Hera (Alexutza) devine sotia lui daruindu-i acestuia copii (Ares si Hefaistos) si bineinteles face mai mult rau decat bine, ca majoritatea zeilor Olimpului, incercand o data sa-l rastoarne pe Zeus. De o gelozie si o ura nemasurata, Hera nu pierde nici o ocazie de a-l urmari indeaproape pe Zeus si a se razbuina pe copiii nelegitimi ai lui Zeus (Usa) si pe rudele acestora.

Copiii nelegitimi ai lui Zeus (Usa) sunt: Apollo si Artemis, Atena, Hermes si Afrodita.

Palas-Atena (Deea) era zeita intelepciunii, ocrotitoarea eroilor in batalii priceputa la arte si mestesuguri: scultptura, arhitectura, pictura, broderia si tesaturile de mana dar i-a invatat pe vechii atenieni sa cultive maslinul. S-a nascut din capul tatalui sau. Avand dureri groaznice de cap, Zeus (Usa) i-a poruncit lui Hefaistos sa faureasca o arma cu care sa il loveasca in tzeasta. In clipa in care acesta a facut-o, din scalpul tatalui sau a iesit Atena care avea sa devina Zeita Intelepciunii si de multe ori sfatuitoarea lui Zeus (Usa). Atena o invidia pe Arahneea , fata lui Idmon, ca lucra mai repede decat ea si au hotarat sa se ia la intrecere. Negasind nici o greseala in lucratura ei Atena o transforma in paianjen.

Apolo (Gee-Oh) era zeul luminii si al muzicii, har pe care il detzinea de o frumusete si mandrie iesita din comun, cel mai iubit dintre fii lui Zeus. Apolo a hotarat ca pe locul unde a rapus un monstru sa se construiasca un templu si sa se numeasca Delfi. Apolo se indragosteste de nimfa Dafne care il respinge si prefera sa se transforme in copac iar Apolo hotaraste ca frunzele copacului sa-i fie podoaba capului. Incununat cu lauri Apolo a plecat in lume indragostindu-se de Castalia, aceasta stiind sa cante frumos , dar care s-a aruncat in apa nedorind sa fie sotia lui.

Artemis (Alina) era zeita vanatorii, de o mare iscusintza dar si de o cruzime rar intalnita la o fata. Sora marelui Apolo zeita ramane casta si care umbla prin paduri cu 20 de nimfe dupa ea. Artemis a aflat ca Acteon ar fi un vanator la fel de bun ca si ea. Intalnindu-se la vanatoare Artemis il stropeste in ochi cu apa pe Acteon care se transforma in cerb si este sfasiat de cainii sai. Artemis il ucide din greseala pe Orion si l-a rugat pe Zeus sa-l urce pe bolta numindu-se constelatia Orion

Afrodita (Cristina) s-a nascut din spuma marii, din fructul dragostei lui Zeus cu o superba nimfa, si primise de la Zeus (Usa) iubirea, viata si frumusetea avandu-l copil pe Eros (Valy) care umbla cu arcul in spate si care avea in tolba doua feluri de sageti: unele de aur inmuiate in foc si miere iar altele de plumb inmuiate in otrava. Zeita Afrodita il sfatuia pe Eros cand sa intinda arcul si in cine sa loveasca. Afrodita s-a indragostit de un vanator chipes - Adonis, caruia nu-i placea gateala. Traia in Cipru un sculptor care se numea Pigmalion , care dorea sa talmaceasca in fildes un vis incantator. Fara a-si da seama , el a cioplit o statuie care o infatisa pe fata mult dorita. Ii cumpara vesminte si ii dadu numele Galateea care prinse viata cand veni primavera si se casatori cu Pigmalio. Afrodita era manioasa ca pamantenii n-o mai sarbatoreau si erau vrajiti de Psiheea si l-a trimis pe Eros sa-i faca o vraja sa n-o iubeasca nimeni, iar acesta sa iubeasca un osandit , dar Eros , din greseala , s-a zgariat cu sageata , indragostindu-se de ea. Psiheea este dusa de Zefir la un palat sa louiasca impreuna cu sotul ei , dar surorile sale , din invidie , o invata sa-si vada sotul noaptea cand doarme pierzandu-l astfel definitiv pe Eros. Psiheea porneste in cautarea sotului si cu ajutorul lui Zeus devine zeita si raman amandoi fericiti in Olimp.

Hermes (Laur) avea vorba iscusita, era bun la toate, talhar, primind de la Zeus in seama gimnastica, tineretea si sanatatea. Hermes s-a prefacut in pastor pentru a o amagi pe nimfa Driops sa o ia de nevasta. Aceasta naste un copil cu picioare de tzap si pe frunte coarne taioase, dar stia sa cante foarte frumos si si-a ales ca Arcadia sa fie tara lui.

Copiii legitimi ai lui Zeus, Hefaistos si Ares erau complet diferiti. Se spune ca Hefaistos (Randdi) a fost scapat din bratze de Hera pe cand era mic, de aceea era slut si schilod, dar mare mester faurar. In atelierul lui de sub pamant putea fauri cele mai necrutatoare arme. Era zeul mestesugului, locuia sub pamant si era casatorit cu zeita frumusetii Afrodita, care-l insela cu Ares (May0), fratele lui, zeul razboiului, despre care se povesteste ca era chipes, dibaci dar ticalos.

Proclamand-se mai mare peste totzi zeii, Zeus este stapanul intregului Olimp si al pamantului, fiind necrutator cu pamantenii carora le trimite bolile, nenorocirile si toate relele in Cutia Pandorei, dar si fata de alti zei care nu se supuneau orbeste lui. Tot Zeus pacaleste mai multe pamantence, avand cu ele nenumarati copii, desi era casatorit cu Hera. Alta sotie a lui Zeus a fost Zeita Leto. Dupa un timp Gheea il ataca pe Zeus cu gigantii nascuti din sangele lui Uranus. Dupa atatea lupte toti zeii fug in Egipt cu exceptia lui Zeus, care impreuna cu baiatul lui, Hermes (Laur) si cu Heracle (Boak) ii inving pe giganti si raman stapani in Olimp. Zeus era ingrijorat de Prometeu , fiul lui Iapet acesta din urma fiind fiul lui Gheea. Prometeu creeaza lumea, iar Zeus hotaraste ca omul sa-i fie supus si sa i se aduca sacrificii. Dar Prometeu (Junior) il tradeaza pe Zeus(Usa) si le aduce oamenilor focul, pentru acest sacrificiu este osandit la nemurire, fiind inlantuit pe o stanca iar vulturul lui Zeus ii mananca din ficat in fiecare zi pentru eternitate, durerea fiind imensa si zilnica, Prometeu fiind nemuritor.
Zeus si Hermes se hotarasc sa vina pe pamant si sa-l transforme pe regale Licaon in lup. Mergand prin mai multe tari si ajungand in Frigida cautau o casa unde sa doarma ,dar toti oamenii ii goneau. Cand isi pierdusera orice speranta, au vazut o casa in care traiau doi batrani si i-au ospatat pe zei cu tot ce aveau mai bun in gradina. Plecand de la casuta si uitandu-se inapoi sa-si ia la revedere de la batrani, casuta disparuse, in locul ei ridicandu-se un templu in care erau sortiti sa moara. Intorcandu-se in Olimp, adunandu-se toti zeii au hotarat distrugerea omenirii printr-un potop. Singurii oameni care au scapat deoarece isi construisera o barca , au fost Deucalion si Pira.
Intocmai cum a facut Prometeu, Deucalion a facut oameni din pietre, inmultindu-se din nou oamenii. Zeus a fost fermecat de Io, iar Hera , afland de acest lucru, a vrut sa o omoare , dar Hermes a aparat-o. Hera, pune la cale sa-l rastoarne pe zeus impreuna cu Poseidon , Apolo si Atena. Hera primeste de la Hefaistos un jilt de pe care Zeus sa nu se mai poata ridica deoarece era vrajit. Nereusindu-le acest lucru au fost pedepsiti de Zeus
Zeus s-a preschimbat in flacara, a furat-o pe Engina invaluind-o tot intr-o flacara si a purtat-o in locuri tainuite sa nu o mai gaseasca nimei. Zeul fluviu, tatal ei a plecat in lumea larga sa o gaseasca. In regatul Corint, pasunile si livezile erau uscate, iar Asopos a facut sa tasneasca apa dintr-un izvor secat si iarba a inceput sa creasca. Drept multumire, Sisif , i-a spus unde se afla ascuns Zeus si ca fata lui avea un copil cu numele de Eac.Zeus si-a prefacut iubita intr-o bucata de pamant pe care a azvarlit-o in mare, iar fiul ei Eac a ajuns mai tarziu rege. Zeus s-a perschimbat intr-un satir si a luat-o pe Antiopa de sotie avand urmatorii copii: Zetos si Amfion. Lui Zeus incepuse sa-i placa de Calisto (Sasha), o nimfa din cortegiul zeitei Artemis. Pentru a o pacali sa-i fie sotie, Zeus a luat infatisarea lui Artemis. Cand a aflat Artemis de inselaciune a preschimat-o pe Calisto in ursoaica si a lovito cu sageata in piept. Inainte de a muri a nascut un fecior pe nume Arcas. Pentru a-i pastra frumusetea Calistei, Zeus a azvarlit-o intre stele ivinduse constelatia Ursa mare.
Arcas a intemeiat arcadia, o tara incantatoare, iar cand a murit, Zeus i-a implinit dorinta schimbandu-l in alta constelatie numita Ursa mica. Zeus se transforma in taur pentru a o fura pe Europa sa-i fie sotie. La casatoria lui Zeus Cheloneea nu a vrut cu nici un chip sa vina , iar drept pedeapsa Zeus a poruncit sa i se curme graiul.
Deoarece femeile au hotarat ca ocrotitoarea lor sa fie Atena si nu Poseidon cum doreau barbatii, zeul marii a lovit cu tridentul sau in fundul marii si a trimis un alt potop pentru ca niciodata femeile sa nu mai fie egale in drepturi cu barbatii...
Zeus se indragosteste de Semele si-i promite acesteia ca-i indeplineste orice dorinta , iar cand aceasta ii cere sa-l vada piere in falcari , iar copilul cel purta a fost luat de Zeus punandu-i numele Dionisos. Hermes a luat copilul ducandui-l lui Ino, sora lui Semele. Dionisos (Tzoanca) avea sa devina zeul vinului, al dansului si al dezmatului, umbland prin lume cu nimfe si satiri sa imprastie vita de vie si sa petreaca la nesfarsit.

EROII

Perseu (Rikos) este fiul lui Zeus si al pamantencei Danae (Georgiana). Printre ispravile sale se numara rapunerea Meduzei (Lolly) (o creatura cu solzi, serpi in cap si ochi in care daca priveai te transformai in piatra), infrangerea marelui Atlas (Dummy) (cel care era osandit pe vecie sa sprijine pe umarul sau titanic bolta cereasca), omorarea monstrului lui Poseidon, invingerea lui Fineu si altele.

Heracle (Boaca) este fiul lui Zeus si al Acmenei (Nico) , cel mai cunoscut si viteaz dintre eroii antici. Se mai numea si Alcide. Datorita geloziei sotiei lui Zeus, Hera, acesta va fi blestemat, ucigandu-si sotia si copii. Devine sluga unui rege care il obliga sa indeplineasca 12 munci, in speranta ca isi va pierde viata. Printre faptele sale eroice se numara rapunerea leului din Nemeea, lupta cu Hidra, infrangerea pasarilor stimfaliene, vanarea caprioarei zeitei Artemis, uciderea mistretului din Erimant, curatarea gunoiului din grajdurile lui Augias, prinderea taurului lui Poseidon, aducerea cailor lui Diomede, lupta cu amazoanele pentru cingatoarea Hipolitei, adunarea vacilor lui Gerione, rapirea cainelui Cerber, infrangerea lui Nereu, eliberarea lui Prometeu, aducerea merelor de aur, etc.

Tezeu (Cretzu) este fiul lui Poseidon si al Etrei (Souad). De tanar dobandeste sabia si sandalele lui Egeu. El este cel ce ii invinge pe Sciron si Procust, ajungand regele Atenei.

Dedal (Puiu) este artistul care construieste niste aripi de ceara si zboara, impreuna cu fiul sau Icar (Tractoru), dar tanarul se apropie prea mult de Helios (Ady), care era Zeul-Soare, si aripile i se topesc, murind insotit de lacrimile tatalui indurerat.

Belerofon (B-Boy Vlad) imbanzeste calul inaripat Pegas, invinge Himera, ii cere socoteala lui Zeus, urcand spre Olimp, care inspaimantat de figura lui, ii ordona lui Hermes, vulturul, sa il muste pe Pegas. Calul se scutura de durere, iar Belerofon cade din sa si moare in Corint unde i se ridica un monument de piatra.

Asclepio (Danny) este fiul lui Apolo si al Coroniei. Este inzestrat cu puteri supranaturale, de a vindeca boli si de a invia morti. Hades, zeul intunericului, ii cere lui Zeus sa-l loveasca cu focul ceresc. Acesta moare si ajunge pe bolta cereasca sub forma unei constelatii.

Ulise (Cioby) era casatorit cu Penelopa (Vero), avand un copil Telemah. A fost obligat de soarta sa poarte razboaie lungi, sa-si demonstreze vitejia prin invingerea Ciclopului Polifen si multe altele. Una din cele mai cunoscute legende despre el, se refera la arderea Troiei pana la temelii, folosind siretlicul calului de lemn, binecunoscutul cal troian.

Ahile (ReveR) casatorit cu frumoasa Elena din Troia (Giugiuk), se remarca prin batalia dusa cu amazoanele, prin puterile de semizeu, datorita spalarii sale in raul Stix, de catre mama sa la nastere. Era de neinfrant, dar Apolo cunoaste secretul sau, si anume faptul ca nu putea fi ranit cu arma decat in calcai, deoarece, cand a fost scaldat, a fost tinut de calcai. Mai mult decat atat, nu putea pieri de arma vreunui muritor, chiar daca il nimerea in calcai, decat ajutat de un zeu. Astfel, Paris sustinut de Apolo il va invinge pe marele Ahile (ReveR).

Paris (Suki), cunoscut pentru frumusetzea sa era disputat de 3 zeitze – Afrodita, Atena si Hera si se spune ca la o petrecere a fost pus la incercare de acestea. Discordia (Andy), zeita scandalului si a neintelegerilor a aruncat un mar fermecat printre multime, pe care scria cu litere de aur „celei mai frumoase". Cele trei care si-l dorea fiecare pentru ea i-au cerut acestuia sa inmaneze marul celei pe care o considera cea mai frumoasa din ele.
Si ca decizia sa fie si mai grea, ele i-au si promis: Atena – un viitor glorios drept un mare luptator, Hera – suprematie peste oameni si viitor asigurat printre astre, iar Afrodita – dragostea eterna care sa il calauzeasca toata viata. Paris a oferit marul Afroditei, atragand dispretzul celorlalte doua si promisiunea lor de razbunare, iscandu-se un razboi, cu Paris si Afrodita (Cristina) pe de o parte (singura sa aliata) si ceilati zei de cealalta parte.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog intra pe lecturi recenzate.ro Vei afla acolo si vei citi si povestirea catorva legende...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ziceti-mi si mie arborele genealogic ale legendelor olimpului pls:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mata in morti m-ati si tactu mata e erou si tactu zeu laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gramada

| Charina a răspuns:

Zeii: zeus, hera, poseidon, hestia, demetra, atena, ares, hefaistos, hermes, apollo, artemis, afrodita;

eroii: perseu, heracle, tezeu, dedal, belerofon, asclepio, ulise, ahile

sper ca ti-am fost de folos big grin

| purblanca2010 a răspuns:

Pai nu stiu si eu caut un rasp dar al meu suna cam asa:"care sunt legendele despre zei" plz dati-mi un rasp