| harim112 a întrebat:

Salu TPU! Am inteles ca la liceu la 40 de absente te dau afara dar nu inteleg la 40 pe un semestru doar? Sau daca ai de ex.20 pe primul semestru si 20 pe al doilea se aduna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exmatricularea se aplica doar pentru elevii din ciclul superior al liceului (cl.XI-XII sau XIII) si absentele nemotivate se cumuleaza pe intregul an scolar.
Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în  aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
  (2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe  nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.
  (3) Dacă abaterea constă în absenţe nemotivate, sancţiunea exmatriculării se poate aplica numai dacă, anterior, a fost aplicată sancţiunea preavizului de exmatriculare.
  (4) Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidenţă a elevilor şi în registrul matricol.
  (5) Sancţiunea se comunică de către directorul unităţii de învăţământ, în scris, elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
(6) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei."

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu se aduna nimic. Dupa primul semestru se trage linie. Daca ai 30+ absente, ti se vor scade 3 puncte la purtare si vei avea media 7 pe acel semestru. Incepand cu al doilea, vei avea 0 absente, iar in caz ca vei face din nou 30, ti se vor scade inca 3 puncte. Nu ti se va cumula nimic. La 40+ absente pe un semestru, risti sa fii exmatriculat.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de liceu!
Unele scad nota la purtare la 10 absente si la 20 fac deja exmatricularea.