| TheSeventhSin a întrebat:

Salut,aceasta este o intrebare pentru cei care folosesc Duolingo(Nu dau funda, deci degeaba raspundeti pentru funda sad )
In cate luni pot invata engleza? Voi in cat timp ati invatat? Vreau sa invat sa ma uit la filme/seriale/anime-uri care nu sunt traduse in romana si de asemenea sa si ineleg ceva din melodiile din engleza.
In momentul de fata am lvl 8 si 22% stiu engleza fluet dar degeaba daca nu stiu nici macar putin peste jumate din engleza.
Oricum voi in cat timp ati terminat toate "nivelele"? Si ati invatat ceva?

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Meh, ce inseamna 22%? Eu folosesc un serviciu de corectura premium care imi trimite niste rapoarte foarte interesante. Scriu stiri in engleza zi de zi, pe aria IT/tech. Ai idee ce redus e vocabularul uzual? Cam 2000 de cuvinte diferite, in medie. ATIT. Bine, in viata reala s-ar putea sa fie sa zicem dublu.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu o sa inveti sa intelegi si sa vorbesti/scrii engleza fluent cu o aplicatie, asta se face ori in cativa ani (Daca inveti pe cont propriu) ori in cateva luni daca mergi intr-o tara straina si vorbesti si auzi zilnic limba respectiva. Eu invat engleza de peste 10 ani si tot nu pot sa spun ca o stapanesc, pentru ca am avut putine ocazii in care a trebuit sa ma descurc singur in strainatate, cat despre piese, abia inteleg ce zic astia in limba romana, de unde sa stiu si ce canta aia in engleza, fara versuri habar nu am. Daca o sa te uiti la clipuri, seriale si filme in limba engleza (cu subtitrare si mai tarziu fara) o sa inveti cel mai usor, mai usor decat de pe aplicatie (nici aplicatia nu e rea, dar nu e suficienta). Eu mi-am pus bazele englezei din jocuri (mai demult mai greu gaseai romani pe orice joc si trebuia sa vorbesti engleza daca voiai ceva) si multe, multe clipuri si filme, in prezent inteleg aproape tot din orice clip de pe Youtube, si urmaresc multe canale straine, dar asta vine in timp. Cat despre vorbit, daca inveti engleza ascultand, la un moment dat nu o sa mai trebuiasca sa inveti gramatica de loc, pentru ca totul o sa fie intuitiv si o sa stii cum "suna mai bine", nu zic ca ar trebui sa nu inveti gramatica, zic ca se poate si fara, dupa mult timp de ascultat (si vorbit) limba engleza. Dar ca sa inveti si sa vorbesti trebuie sa practici, si nu poti altcumva in afara de a merge si a locui intr-o tara vorbitoare de engleza sau daca ai niste prieteni aici care nu stiu sa vorbeasca decat engleza si petreci mult timp cu ei.

| TheSeventhSin explică (pentru CuriousStuff):

Un raspuns destul de interesant, eu tot ce am facut din aplicatie sitam deja din filme, seriale melodii jocuri si asa mai departe.
Totusi cateva cuvinte le-am invatat din aplicatie, dar nu extraordinar de mult.Eu am o mare problema la intelesul englezei dica la modul de vorbire, pur si simplu desi stiu cuvintele cand aud o melodie in engleza capul imi e pur si simplu gol, dar daca ma uit pe lyrics stiu, ba chiar in unele cazuri stiu si ce inseamna si la ce se refera.
Vrei sa zici ca un sfat bun ar fi sa ma uit la seriale filme si multe chesitii in engleza si sa invat din asta?

| CuriousStuff a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Da, mi se pare mai usor sa inveti ascultand, cand nu intelegi ceva te opresti si cauti, sau macar iti notezi si cauti dupa. Cu melodiile ti-am explicat, eu abia inteleg versurile celor care canta in limba romana, fara sa ma uit pe versuri foarte putin pot sa inteleg din ce canta in limba engleza, si iti garantez ca nici cei care vorbesc engleza nativ nu inteleg... happy

| TheSeventhSin explică (pentru CuriousStuff):

Https://www.youtube.com/watch?v=keCB6OMEBqY
uia-te putin la minutul 1:20 acel "I don't know" se aude ciudat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Asta e dialect, nici noi, romanii, nu spunem unele cuvinte exact ca la carte, se mai prescurteaza expresii uzuale, precum i don't know, what's up, how are you doing (asta de exemplu se aude un fel de "hauiudoin"). Cand vorbesti o limba nativ nu o vorbesti ca la carte si cei care o vorbesc inteleg chiar daca nu e vorbita pronuntand exact fiecare sunet din fiecare cuvant. Multe se inteleg din context. Dar, din nou, asta iti intra in mana doar dupa ce exersezi mult, vorbesti si asculti multa engleza. Cat despre moba, am jucat si eu putin, acolo nu stiu cat poti sa vorbesti, e un joc care se joaca intr-un ritm alert, nu ai cum sa vorbesti asa mult, eu cel mai mult am invatat (pe vremea mea) din mmorpg-uri precum WOW, acolo ai timp sa vorbesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa stii engleza de B1-B2, eu zic sa faci meditatii, duolingo, este medium dupa parerea mea, fara meditatii nu a-si fi luat atestatul de cambridge niciodata ti-o pot spune garantat.

| TheSeventhSin explică (pentru anonim_4396):

Poti sa-mi spui te rog frumos ce lectii ar trebui sa invat pe rand?
La modu' azi invat timpuri, maine verbe si tot asa.
Si cam cat e nevoie sa-mi dedic timpul pentru a invata in afara de faptul ca ma mai si uit la chestii in care se vorbeste engleza.
Eu nu prea inteleg foarte mult engleza de exemplu cand vorbeste cineva, mai bine inteleg scris.Si imi e mult mai greu mai ales la cea britanica, cu toate asta eu vreau sa in vata engleza americana ca sa zic asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Eu zic sa o inveti prima data pe UK nu US, pentru ca se vorbeste britanica mai mult. De invatat nu te pot ajuta, invata foarte mult pe duolingo, ia-ti cursuri bune de pe internet, trebuie sa ai si cu cine vorbi, eu vorbeam pe niste servere doar pe engleza, pe unele jocuri, la scoala foarte mult...

| TheSeventhSin explică (pentru anonim_4396):

Eu ma joc League of Legends si acolo e de baza engleza ca in mai toate jocurile, crezi ca ajuta? Adica in acel joc nu stiu daca sitii dar de fapt in mai toate moba-urile trebuie sa comunici ca sa stii ce sa faci unde sa te duci si tot asa.

| FaraNume00 a răspuns:

Depinde cate lectii din astea faci pe zi eu am invatat in 3 luni jumatate

| FaraNume00 a răspuns:

EU am invatat in 3 luni jumatate Depinde cate lectii faci pe zi

| SilviaMaria2004 a răspuns:

Eu sunt la inceput. Poti sa iti faci un caiet in care sa pui ceea ce ai invatat in ziua respectiva si sa vorbesti cu un prieten de al tau in limba engleza pentru a repeta.