| NeRo199023 a întrebat:

Salut! Acum 3 ani am dat bacul, am picat la mate si geo, ideea e ca la romana am luat 5 si ceva, nu mai pot vedea acum exact cat pentru ca trebuie sa trec un cod pe acel site, care nu il mai am, intrebarea mea este : daca as da bacul la mate si geo, nota mea de la romana este salvata undeva in baza de data a liceului sau cum? Sau trebuie sa dau iar si la romana, si daca nu mai trebuie sa dau la romana, ce note trebuie sa iau la cele 2 ca sa imi iasa media 6?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La BAC nu se face media intre obiecte.
Trebuie sa iei minim 5 la fiecare obiect, separat.
La lb.Romana ai luat-o deja peste 5 si poti sa mentionezi asta in cerere, cand doresti sa dai BAC-ul din nou, ca doresti sa pastrezi nota primita acum 3 ani la romana si sa sustii examenul de BAC numai la obicetele la care ai picat atunci, adica: matematica si geografie.
Ca atare, trebuie sa iei la ambele examene cate un 5 si iei BAC-ul, primind diploma de BAC.

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Te multumesti cu nota de 5 la romana?
Daca iei bacul cu medie mica nu vei putea intra la nici o facultate la care intrarea se face pe baza mediei de bac.
Odata ce ai luat bacul nu il mai poti da inca o data ca sa ai medie mai mare.
Mai bine foloseste sansa de a lua o nota mai mare la romana.

Răspuns utilizator avertizat