| MarcelPuricel a întrebat:

Acum intru in clasa a 9 a, pe un profil de Filologie Intensiv Engleza. Îmi poate spune careva ce materii fac, si cam ce opere vor fi studiate in acest an la romana? Îmi pare rău dacă am greșit categoria.

Răspuns Câştigător
| Goddessss a răspuns:

Eu sunt la filologie, dar pe franceza. Nu e mare diferența.
Ca și profil pot să îți spun că te ajuta foarte mult.
Profilul se axează pe limba și literatura română, limbi străine, limba latină și istorie.
O sa studiezi Moromeții, Ciocoii vechi și noi, Amintiri din copilărie, O nopate furtunoasa, Mara și încă câteva povestioare.
Clasa a noua e ca o joaca, e frumoasa. Calvarul incepe cam din a zecea.
Nu se pune accent pe materiile de real: chimie, fizica, matematica, biologie, informatica etc.
E destul de mult de învățat, nu crede pe aceia care zic că e in profil ușor. Dacă nu înveți, orice ti se poate părea greu.
Eu îți urez succes in anul nou scolar și să te comporți cat mai normal, sa nu creezi e reputație proasta încă din prima zi!
O zi frumoasa!

| MarcelPuricel explică (pentru Goddessss):

Multumesc mult pentru ajutor. Știu ca nu e un profil ușor si ca voi avea mult de citit, scris, etc., dar asta îmi place sa fac. Seară bună big grin

2 răspunsuri:
| Diagn a răspuns:

Hei! Eu am terminat filologie. Tu la intensiv engleza vei face, evident, mai multe ore de engleza pe săptămână. La filologie faci matematica doar in primii 2 ani. Daca îmi aduc bine aminte in clasa a9a se face psihologie și logica, a10a educație antreprenorială, a11a economie și a12a filosofie. Poate difera de la liceu la liceu. Restul materiilor sunt desen (faci doar in clasa a9a), in a 10a faci muzica, iar în restul anilor se face educație artistică. (Nu-mi aduc aminte daca și în a11a am făcut muzica sau nu). Restul materiilor sunt romana, bio(a9a și a10a), științe ale naturii, sau ceva de genul(a11a și a12a), istorie la greu, o limbă străină( de obicei franceza sau germana, depinde de liceu), geografie, latina, sport, literatura universala, toate materiile pe care deja le știi. La romana operele și lecțiile le poți găsi aici : https://www.didactic.ro/......-a/lectii. P.S. e posibil sa nu faci chiar toate operele de acolo, depinde de profesor.