| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 15 ani si am o mare problema.
Sunt in Spania de 5 luni cu familia, nu merg la scoala deoarece am pierdut anul, incep de anu viitor. Limba nu o prea stiu. Eu tot incerc sa o invat cu Google Translate, dar degeaba ala nu traduce bine, nu am cu cine vorbi ( asta ar fii o modalitate prin care invat limba dar si nu sunt singur ), nu imi pot imbunatati limba deloc. Am incercat sa imi fac multi prieteni spanioli si romani, dar degeaba. Nu mai rezist nu ma pot acomoda deloc, simt ca inebunesc tot singur, tot singur. Le-am spus parintilor problema, raspunsul a fost " Ehh. Lasa ca o sa reusesti sa iti faci prieteni. " Deci practic inebunesc. Intradevar mie si dor de casa, dar nu asta e un motiv.
Cand incerc sa ma bag in seama cu spanioli sunt speriati si ma refuza cand ii invit la un fotbal sau altceva. Desigur inainte sa le vorbesc imi aleg cuvintele. Nu stiu care e de vina, EU? Sunt eu ineregula? In Romania eram un baiat apreciat si popular, stiu sa ma comport, dar fazele astea sunt peste asteptarile mele. Sa incerc sa ma reintorc in Ro?
VREAU UN RASPUNS OK SI SINCER
DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ideal ar fi sa te intorci in Ro. Dar nu prea vad cum, daca parintii iti sunt acolo. Tu iti poti evalua cel mai bine situatia. Tu stii daca mai ai in Romania bunici, unchi, matusi...

| blacker a răspuns:

Eu cred ca daca stii si engleza poti vorbi cu ei doar daca si aia stiu engleza laughing FUNDA