| GeorgeMadalin83 a întrebat:

Salut,am evaluarea pentru clasa a8a in 2 saptamani si nu stiu aproape nimic la mate...la romana stiu pentru un 5-6, dar la mate nu..Va rog eu mult spuneti-mi tot ce trebuie sa invat pentru un 5-6 la mate si la romana pentru ca nu stiu cu ce sa incep.Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate imi aduc eu aminte din ce am invatat pentru examene(acum 2-3 ani)

La romana
1. Invata semnele de punctuatie si cand se folosesc ele
2.moduri de expunere
3. Tipuri de propozitii sexundare (doar un ex, daca te descurci bine la restul ai putea sari peste, nici eu nu m-am impacat bije cu ele, dar torusi sunt foarte usoare)
4. Cum este caracterizat un pers, direct indirect
5. Argumentari, invata definitia la genurile epic si liric, si dupa iti va veni mai usor sa inveti speciile, sunt doar una sau doua caracteristici in plus
6. Sinonime antonime omonime
7. Figuri de stil imagini artistice, care sunt si cum le identifici

La mate
1. Sa stii sa faci operatiile de baza: ))
2. Invata cum se rezolva functiile de gr 1 si 2, sunt destul de simple si poti lua punctaj mare la ele
3. Metode de rezolvare ale ecuatiilor, la examen o sa ai doar calcule de facut, de adus la o forma mai simpla, trebuie doar sa fii atent
4. Invata formulele la geometrie, poti sa le inveti ca pe o poezie, si incearca sa faci legaturi intre ele ca sa le memorezi mai usor
5. Unghiuri, sin cos tg ctg, sunt foarte simple si poti rezolva o problema chiar daca stii o latura si un unghi si nmc altceva, sunt foarte utile
5. Cel mi imp, scrie formulele cand rezolvi si nu lasa nici un ex necompletat, chiar daca nu rezolvi corect, poti primi punct pentru formule sau operatii corecte

Te ai apucat putin cam tarziu de invatat pentru examen, insa nu iti face griji, nu e asa de greu pe cat pare, incearca sa rezumi totul, sa inveti in modul tau, nu o sa fie deloc greu, e doar stresul pus de altii pe noi, dar nici pe tanjeala nu trebuie sa te lasi, lucreaza macar 3 4 ore pe zi la romana si la mate si o sa iei nota mai mare, poti sa iti alegi momente cand esti mai productiv, insa incearca sa lucrezi zilnic, si rezolva modele de examen
Bafta si nota mare sa iei
Sper ca am ajutat

3 răspunsuri:
| Anonima163333 a răspuns:

Salut! Invață tot ce ați scris în clasa. Uită-te în caietul de clasa, ca să vezi și pașii care trebuie urmați pentru a rezolva corect problema.Mobilizează-te sa lucrezi cât de mult poți zile care vin.Lucreaza 4 ore la mate, după ce vii de la scoala.La romana exersează, poate ajungi la un 7.
Bafta la examen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun răspuns!winking

| GeorgeMadalin83 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult!