| AkaM4A1 a întrebat:

Am facut 18 ani la sfarsitul lui decembrie, si nu am facut inca buletinul de 18 ani, iar cel de 14 mi-a expirat cand am facut 18 ani.
Iar zilele astea trebuie sa ma inscriu la bac, este vreo problema faptul ca nu am buletinul de 18 ani, iar cel de 14 a expirat? Pot lua certificat de nastere, ceva?
Fiindca nu cred ca am timp sa l fac pe cel de 18 in cateva zile.

4 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Deci ti-a expirat buletinul de aprox. 3 luni.
Iti trebuie buletinul in termen de valabilitate pentru inscriere la orice (examene, cursuri, facultate...)
Stiu ca bacul se da prin iunie, ai timp sa te inscrii.
Te duci la politie si il reinnoiesti.
NU exista buletin de 18 ani sau de 14 ani, e acelasi act. Buletinul se da de la 14 ani si apoi trebuie reinnoit cand expira. Ti-a expirat.

| Nairda777 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa duci certificatul de nastere, nu cred ca se primesc documente cu caracter personal expirate, cel putin nu cred ca e normal.

| Alishaaaaaaa a răspuns:

Din cate stiu eu iti trebuie doar CNP-ul la completarea acelor fise.

In orice caz trebuie sa mergi sa il reinoiesti cat mai repede, nu e ok sa stai cu acte expirate!

| mateiais a răspuns:

Dude eu am dat bacul anul trecut si daca imi aduc bine aminte un fost coleg a patit la fel si a venit cucertificatul de nastere, vorbesti cu profesorii ce te supravegheaza despre problema si cred ca in 10 zile iti vei face buletinul.