| IonutzZz07 a întrebat:

Salut! Am in oras niste copii de astia mici care is uitati de parinti care fura stau noaptea pana a doua zi politia nu le face nimic si cand trec pe langa ei cu soția arunca cu sticle si pietre. M am luat de ei si a doua zii tot la fel. Ce poti sa le fac la asemenea specimene?

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Inregistreaza o plangere scrisa la politie. Vorbele zboara dar scrisul rămâne. Ce e scris nu pot ignora. Vor trebui sa faca ceva demersuri pentru a soluționa cazul.

| Brizbriz a răspuns:

Filmeaza si trimite la proteve cu mesajul "sunt hartuit zilnic si pe politie o doare in kur"
fa reclamatie la protectia copilului nu numai la politie
depune plangere penala de hartuire la politie, siiiii IA NUMAR DE INREGISTRARE, atunci politia e obligata sa faca ceva (dar fara nr de inregistrare o sa ii doara in KUR), chiar daca macar da amenda parintilor

repeta astea 3 de fiecare data cand povestea se repeta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Următorii pași îți vor rezolva problema:
1)Filmează copii aceia în timp ce fură și hărțuiesc lumea pe stradă;
2)Sună la poliție;
3)Sună la protecția copilului (dacă nu-și educă copii înseamnă că sunt niște părinți iresponsabili și trebuiesc duși într-un centru de plasament);
3)Arată acele filmări protecției copilului și poliției.

| scp3008 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca politia stie prea bine ce se intampla? dar pur si simplu nu le pasa atat timp cat nu provoaca ceva grav?
Vad asa ceva zilnic, cu politia trecand pe langa ei dar nimanui nu-i pasa.
Intr-adevar sa arunce cu pietre e mai grav, trebuie v.b cu un politai ce vezi in apropiere si sa vada de ei

| 1234568807 a răspuns:

Cumvua acei copii sunt de etnie roma? Ca daca sunt, insemna ca asa e educatia lor, si nu ai ce sa le faci decat sa ii bati

| Editocroci a răspuns:

Eu am fost agresată tot de copii pe stradă și poliția le-a dat amendă părinților. De atunci m-au lăsat în pace.

| alexandradlr a răspuns:

Poți face o plângere sau sa ii filmezi și sa ii dai la politie. Dacă dau în tine ii alergi și ii bați. Nu prea ai în general ce sa le faci. Dacă sunt de etnie roma, atunci e și mai grav. Poți încerca să nu mai treci prin acea zona.

| kGeorge a răspuns:

Nu le poti face nimic. Sunt minori. Deci numai parintii si politia pot lua masuri. Parintii au uitat de existenta lor din cate ai zis, si politia nu prea le poate face nimic daca au sub 14 ani pentru ca se considera ca nu au discernamant si nu pot raspunde legal pentru faptele lor.
Un lucru nu prea etic pe care l-ai putea face e sa iti iei ceva pe cap sa nu te recunoasca, si sa mergeti cu mai multi sa ii bateti. Atat. Din moment ce nu te recunosc nu prea are politia cu ce sa ii ajute sau cum sa te identifice pe tine.
Din moment ce politia stie, si nu reactioneaza, banuiesc ca disciplina trebuie facuta cateodata