| plsdaufunda a întrebat:

Salut!
Am înțeles că prepozițiile și locuțiunile prepoziționale au anumite cazuri. Atunci când analizez prepoziția (sau locuțiunea prepoziționala) selectez împreună cu cuvântul pe care îl însoțește? Prepoziția are funcție sintactică? Am exemple în care are funcție sintactică, și exemple în care are doar caz. URGENT! VA ROG FRUMOS!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Prepoziția are funcție sintactică NUMAI împreună cu partea de vorbire, pe care o însoțește!

Fiecare caz are prepozitiile lui specifice.
Ex.
Nominativ-fără prepozitie
Acuzativ- are prepozitii scurte (cu, de la, spre, către etc)
Genitivul are prepozitii lungi ( împotriva, asupra, contra etc)
Dativul are prepozitii (conform, asemeni, gratie etc)

In analiza gramaticală, prepozitia se analizeaza impreuna cu partea de vorbire pe care o insoteste

Ex
Cartea cu povesti este frumoasa.

cu povesti= substantiv comun simplu, caz Ac. însotit de prepozitia simplă "cu", functie sintactică ➟ atribut substantival prepozitional ( "cu" luat individual nu are functie sintactica)

| sabin89 a răspuns (pentru floresdemayo):

"pe" fiind "cu" happy

| floresdemayo a răspuns (pentru sabin89):

Mă gândisem la Pepe. ))

PS. Se subintelegea.

| plsdaufunda explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc! Chiar m-ai lămurit!?

| floresdemayo a răspuns (pentru plsdaufunda):

Mă bucur! Când mai întâmpini dificultăți, poți să mă întrebi.