| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Am la română 6 note, iar minimul spune că trebuie să fie de 7. Nu am fost prezent la ultimul test dat vineri în săptămâna de dinainte de grevă. Credeți că o să închidă mediile și o să mă declare repetent sau o să mă asculte după ce se termină greva?

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Greva nu va tine la infinit.E posibil sa te te asculte sau chiar sa dea o lucrare in plus, pentru cine stie ca are nevoie de inca o nota.Cel mai probabil nu esti doar tu in aceasta situatie, ci si alti colegi.Succes.

| MotoBlitz explică (pentru dullcat):

Din păcate sunt doar eu pentru că sunt singurul care a susținut examenul pentru colegiul militar în acea vineri. sad

| dullcat a răspuns (pentru MotoBlitz):

Am inteles.Chiar si asa, poti sa ii trimiti un email profesoarei/profesorului sa intrebi cum se poate proceda. Daca dai dovada de bunavointa si interes, acestia vor face la fel.

| MotoBlitz explică (pentru dullcat):

A mai scris cineva că nu sunt obligatorii cele 7 note și că pot încheia și cu minim 4 note (adică numărul de ore dintr-o săptămână), știi cumva dacă e adevărat (plus că eu am doar o singură notă în minus)?

| dullcat a răspuns (pentru MotoBlitz):

Nu pot spune, am terminat de mult scoala si acum nu stiu cum se mai procedeaza.Vad ca te nelisteste destul de mult, deci zic totusi sa-i intrebi pe alti colegi, pe sefa clasei sau pe diriginta.

| AmandinaDragan a răspuns:

Legal ramai repetent. Posibil sa iti dubleze o nota desi e ilegal. Eu nu as face asa ceva.

| MotoBlitz explică (pentru AmandinaDragan):

Păi după grevă nu se mai țin ore? Nu poate să mă asculte atunci? Sau mediile se încheie imediat după grevă fără altă oră?

| AmandinaDragan a răspuns (pentru MotoBlitz):

Daca nu ies profesorii din greva atunci sigur se ingheata anul. Se va relua in 15 septembrie cand incepe noul an scolar.Nu poti trece clasa daca nu ai situatia incheiata.

| 12344fujbujh a răspuns:

Buna! Nu te declara nimeni repetent asta daca nu esti in stare de corigenta. Daca ai media peste 5 ti o incheie nu prea conteaza minimul de note deoarece ca sa se incheie o medie iti trebuie cel putin 2 note. De obicei notele se pun asa multe deoarece nu mai exista semestre. In concluzie, daca nu esti corigent iti va incheia media sau profesorul tau daca chiar vrea o sa te mai asculte daca se termina greva mai repede.

| MotoBlitz explică (pentru 12344fujbujh):

Mi-e teamă să nu cumva să încheie mediile imediat după terminarea grevei și să spună că nu are timp să îmi mai dea încă un test sau să mă asculte. Nu sunt corigent, am 4 de 10, un 8 și un 9. Dar dacă este cum spui tu, că nu sunt obligatorii 7 note și că poate să încheie mediile așa, nu ar trebui să îmi fac vreo grijă.

| 12344fujbujh a răspuns (pentru MotoBlitz):

Eu la romana am maxim 4 note, imi trebuie tot 7 si n am de unde sa le mai scot. Ne incheie media si asa.