| Sovaind01faraArgument a întrebat:

Salut! Am lucrare legata de perioada celui de-al doilea razboi mondial si as dori sa va adresez niste intrebari:
1. Trenurile erau impartite in 3 compartimente? Existau compartimente pentru nefumatorii sau toate erau asa?

2. Care puteau fi scuzele ca cineva sa se intoarca acasa din razboi? (Ex: Doi frati au plecat pe front, unul din ei a murit asa ca celalalt a fost trimis acasa)

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

2. Acasă soldatul are o familie formată din mama, tata, și mai mulți frați și surori minori. Moare tatăl. Soldatul putea solicita lăsarea la vatră, pentru ajutorarea văduvei.

| Vântulalb a răspuns:

Nu in trei compartimente, ci in trei clase.
La clasa I mergeau cei bogati. La clasa a doua, negustori, profesori, functionari, in general clasa de mijloc a societatii. Iar la clasa a treia mergeau servitorii celir de la I-a si oamenii saraci.
Da, au fost mult timp compartimente pentru nefumatori.
Nu e corect "scuza" pentru lasarea la vatra. Erau multe cauze. Rani grave, invaliditate, sustinerea familiei, etc.