| Sergiu1996 a întrebat:

Am nevoie de ceva expresii pentru olimpiada la limba romana, ceva linkuri cu expresii, etc. Trec clasa a XI-a...

4 răspunsuri:
| Liiiax99 a răspuns:

Ce fel de expresii?

| Sergiu1996 explică (pentru Liiiax99):

Gen:Suferinta e o criza din care trebuie sa iesi cat mai rapid, adancimile ei ne ratacesc spiritul. Nu am nevoie de citate, ceea ce am scris se refera nu la citate, etc.

| Liiiax99 a răspuns:

O pasare in mana face mai mult decat doua pasari din tufis.

Un om care isi doreste ceva va gasi o cale. Un om care nu isi doreste va gasi o scuza.

Un muncitor prost da intotdeauna vina pe unelte.

Mai bine nehranit, decat neinvatat

Toate reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale.

Intodeauna imita comportamentul invingatorilor atunci cand pierzi.

Ferice de omul care găseşte înţelepciunea, şi de omul care capătă pricepere!

Curajul consta in a trece de la un esec la altul fara a-ti pierde entuziasmul.

Nu fii trist.intodeauna in viata avem parti bune si parti rele.Doar zambeste si gandeste-te la ceva ce e bine

DIN VISE IMAGINATII SI DORINTE SE NASC MULTE SUCCESE! VISATI DAR TRAITI!

El are toate calitatile care imi displac, dar nici unul din viciile care imi plac.

Daca descoperim inauntrul nostru o dorinta pe care nimic din aceasta lume nu o poate indeplini, ar trebuie sa ne intrebam daca nu cumva am fost creati pentru alta lume.

Este mai bine sa taci si sa fi luat drept prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala.

| firstboy a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_expresii_rom%C3%A2ne%C8%99ti

acelea sunt expresii populare sau urmatoarele sunt expresii pentru compuneri

http://www.compunerionline.com/16/expresii-frumoase-compunere-primavara/

Sunt o gramada uita-te si alege ce-ti place, ps. incearca ambele link-uri

Sper ca te-am ajutat.