| anonimbuc21 a întrebat:

Salut
Am nevoie de o părere
Pentru subpunctul D la geografie bac
Asemanari si deosebiri
De unde pot învăța asta pentru fiecare țară, relief, munte etc?

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Sunt pe net cărți cu subiecte rezolvate și poți vedea acolo exemple.
Sau, ai putea să te legi de altitudine, climat, vegetație (cauți pe net pentru fiecare zonă, regiune, etc.).
Sau, faci scurt rezumat despre fiecare regiune (doar care se cer mai mult, că nu ai cum să faci la tot).

Exemplu: (Nu mai țin minte chiar tot)
- Spania are climat oceanic, Italia, mediteranean.
- Italia are cei 3, cred, vulcani, Spania nu are. Sau, are? Cine mai ține minte?
- cum e vegetația?
- cum sunt iernile, verile?
- ambele sunt în U.E?
- relief?

Chiar e ușoară geografia, pe mine m-a ajutat foarte mult culegerea din care am învățat.