| Hunedoara_FC_1990 a întrebat:

SAlut,am nevoie de un sfat, intru in clasa a 8-a,si imi place romana,matematica nu prea,nici sportul,nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu, ajuta-ti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
| Dooolce a răspuns:

Filologie.acolo nu mai faci matematica din clasa a 11 a

| Hunedoara_FC_1990 explică (pentru Dooolce):

Mersi fain, nu stiam ce sa aleg dintre filologie si stiinte sociale.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Voro a răspuns:

In primul rand, treci clasa a 8-a, intr-un an eu zic ca ai destul timp sa te gandesti la ce liceu si la ce profil vrei sa mergi. Daca spui ca iti place romana, in schimb matematica nu prea, profilul filologie este cel mai potrivit pentru tine.

| OrangeFga a răspuns:

FIlologie / Stiinte sociale.

| lavyyy_6110 a răspuns:

Mate info, e un profil complex care iti ofera multe posibilitati apoi. Vei faci 5 ore de mate si 4-3 de romana insa daca iti plac e ok. Ar fi bine sa te descurci si la fizica pentru ca e destul de importanta pe profil cat despre sport, nu ti face griji, la orice profil sunt acelasi numar de ore si depinde de profesor.
nu ti face griji la inceput cu matematica, ti se va parea dificila dar in timp vei realiza ca e mai bine sa lucrezi probleme decat sa tocesti enorm la istorie si geografie si apoi sa nu ai asa multe posibilitati de a alege o facultate de viitor.
mult succes!

| justGirl19 a răspuns:

Alegerea profilului depinde numai de tine, depinde de ce iti place. Daca ai talent du-te la arte.