| RiRihXd a întrebat:

Am nevoie urgenta de un rezumat la Robin Hood, Aventurile lui Tom Sawyer, sau orice carte(de cls. a v-a). Va rog, nu am cartilestraight face si sunt in criza de timpcrying(luni trebuie sa predau rezumatele). Am incercat pe Internet, dar nu am gasit nimic(off). Daca ati citit cartile, va rog sa ma ajutati.Va multumesc cum nu se poate de mult(anticipat).:X

Răspuns Câştigător
| didi12 a răspuns:

Pai, o sa-ti fac un plan de idei, adica cate o propozitie la fiecare capitol, pentru Tomp Sawyer(asta am scris si eu in caietul de lecturi dintr-a 5-a):
1.Tom se ia la bataie cu strainul.
2.Tom il pacaleste pe Jim, iar acesta varuieste gardul.
3.Baiatul incearca sa atraga atentia fetei pe care o zareste.
4.Tom merge la scoala.
5.Copilul nu avea stare la biserica.
6.Intalnindu-se cu prietenul sau, Tom intarzie la scoala.
7.Becky si Tom vorbesc lucruri despre logodna.
8. Cei doi se despart.
9.La miezul noptii, Huck si Tom au plecat in cimitir.
10. Cei doi copii povestesc ce au vazut acolo.
11. Oamenii il invinovatesc pe Potter de moartea doctorului.
12.Becky s-a imbolnavit.
13.Tom si Huck se joaca diferite jocuri.
14.Huck,Joe si Tom au petrecut multe aventuri plecand de acasa.
15.Tom asculta ce vorbeste matusa Polly.
16.Baietii invata sa fumeze.
17.Huck,Joe si Tom au trecut cu bine furtuna.
18. Cei trei baieti au decis sa vina acasa.
19.Tom o pacaleste pe matusa sa, spunandu-i ca a visat tot ce a auzit ca se vorbea.
20.Matusa Polly s-a suparat pe Tom, deoarece a aflat ca acesta mintea.
21.Tom a salvat-o pe Becky de la bataie.
22.Vacanta a sosit.
23.Tom se plictisea in vacanta.
24.Tom povesteste oamenilor ce a vazut in cimitir.
25. Oamenii il rasfata pe Tom.
26.Huck si Tom pleaca in cautarea comorilor.
27.Joe Indianul si strainul au gasit comoara.
28.Huck si Tom se gandeau cum sa ia comoara.
29.Tom pleaca, iar Huck sta la panda.
30. Familia Thatcher organizeaza o excursie.
31.Becky si Tom au disparut in pestera.
32. Cei doi incearca sa gaseasca drumul spre iesire.
33.Becky si Tom au fost gasiti.
34.Tom si Huck au gasit comoara.
35.Tom arata oamenilor pe aceasta.
36.Tom isi face o banda.

O sa mai iti rezum cartea "Familia Puhoi" de Colin Thompson:
"Familia Puhoi" este o familie de vrajitori. Ea e formata din noua membrii:Nerlin, care este tatal casei, Mordona(mama), o femeie frumoasa careia ii place sa fie o gospodina obisnuita.Vampirac este cel mai mare dintre copii familiei Puhoi.Satanella,care printr-o magie esuata s-a transformat intr-un catelus.Merlinmary este un copil care nu se stie cu siguranta daca e fata sau baiat, deoarece are tot corpul acoperit cu par.Troliu este geniul familiei.Morbid si Tacut sunt doi gemeni, carora le place tacerea.Betty este cel mai mic copil din aceasta familie. Ea este o fata obisnuita si arata ca un om normal. Familia Puhoi trece printr-o serie de probleme, deoarece ii are ca vecini pe familia Scaiete, una cu oameni normali.

Sper ca te-am ajutat.:*

| Anonim_Celebrul_1986 a răspuns (pentru didi12):

Merci m-ai ajutat mult.

13 răspunsuri:
| Sconcsiş a răspuns:

Bă nu vă mai chinuiţi să-i ajutaţi pe ăştia cu temele, că n-are rost...
Raportaţi doar...

| Pralină a răspuns:

Uite aici cu fram ursul polar:
http://vacantanon-stop.over-blog.com/article-25039956.html

Atat am gasit doar scuze.:)sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti scrie pe Google "robin hood-rezumat" si apoi sa te duci la site-ul sheherezada-stories.blogspot.com(de exemplu). Pentru Tom Sawyer poti sa scrii pe Google "aventurile lui tom sawyer-rezumat"si apoi sa intri la site-ul cartiere.ro(de exemplu). Depinde cat vrei sa fie de lung rezumatul. Sper sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te-ai cam grăbit cu funda aia, dar nu-i nimic... Intră aici şi vezi rezumatul romanului Aventurile lui Tom Sawyer :
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/10/02/aventurile-lui-tom-sawyer/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te rog să îţi reciteşti întrebarea. Ai cerut un rezumat! Ai şi precizat că luni trebuie să predai rezumatele... Succes!

| RiRihXd explică:

Va multumesc tuturor! In afara de @sconcs...stiu, dar NU am cartile si Nu am gasit pe Internet. @iuefo, multumesc mult, dar imi trebuiau ideilewinking, nu chiar rezumatul.Inca odata, va multumesc, dar daca mai aveti ceva, va rog sa ma ajutati.

Cu stima si respect
Candyhappy

| RiRihXd explică:

@iuefo, imi cer scuze, am aflat ca la Tom Sawyer trebuia sa dau ideilewinking, dar nu trebuie sa te superi.

Din nou, va multumesc,
Cu stima si respect,
Candyhappy

| allexxaaa a răspuns:

Hey! Sunt noua pe aici, dar va rog sa ma ajutati cu un rezumat cryingcrying

Nu mai am timp sa citesc cartea, si nu am ce face AJUTORR! Pt primul funda pentru restul vot! :X

| allexxaaa a răspuns:

Heyy am gasit eu acum u referat de la rb hood... a sa iti placa...
Dar daca il vrei : alessyaalexutza@yahoo.com
mersi :*:*

| Dinga_Petre_1995 a răspuns:

Si eu vreau sa gasec robin hood dar nu gasesc help my ajutor

| elenakissme a răspuns:

Tom sawyer era un băiat orfan care locuia cu mătusa sa cea rea si cu un verisor care il păra mereu, dar era cel mai bun prieten cu...