| Robert_Mihai_1987 a întrebat:

Salut, am o întrebare. Cu ce ma ajuta chimia dacă eu sunt pe profilul mate-info? Sunt clasa a 9 a și mi se pare inutila. :/

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

E catalogata ca materie "exacta" si apartine de profilul real.

Asta e, in liceu inveti tot felul de chestii ca mai departe sa poti tu hotara ce vrei sa faci. Daca vrei sa dai la medicina te ajuta chimia. Daca nu vrei... din pacate tot esti fortat sa o inveti ca sa treci clasa, asta fiind unul din motivele pentru care sistemul romanesc de invatamant "sucks" practic.

| AC4S4 a răspuns:

Pentru ca, probabil, nici jumatate din elevii dintr-o clasa de mate-info nu vor merge la o facultate de mate-info. Deci, este normal sa se faca toate materiile, intrucat sunt elevi in liceu la mate-info care vor sa mearga la medicina, altii la drept, etc.

| Flynn2001 a răspuns:

Daca faci medicina. Nu stiu, mie mi-a placut. Am fost la olimpiada si am castigat niste bani (tot mate-info). daca e sa o luam asa, muzica cu ce ajuta? laughing

| Flynn2001 a răspuns:

Daca faci medicina. Nu stiu, mie mi-a placut si am mers la olimpiada si castigat bani. Deci o poti folosi la ceva

| Flynn2001 a răspuns (pentru Flynn2001):

Scuze, nu mi-am dat seama ca s-a mai postat

| F3d0x a răspuns:

Matematica,fizica si CHIMIA sunt stiinte exacte.Chimia e importanta daca vrei sa urmezi o facultate de inginerie chimica,mecanica,electeotehnica,stiinta/ingineria materialelor,medicina sau farmacie.
Voi matematicienii informaticienii/mate-informistii/aitishtii prea va dati cocosi,gen:"Aaaa, ce imi trebuie mie aia, eu sunt prea deshtept sa invat la materia aia, stiu matematica informatica, am un IQ de 200000 lasa materia aia pentru prosti".