| Thesinger1 a întrebat:

Salut,am o intrebare cu privire la viitorul meu,nu ezitati sa raspundeti.
Eu mai am putin si plec la liceu,nu asta este problema,nu sunt sigur ce profil sa aleg.Mie imi place mult matematica,pc-ul,dar si mai mult sportul,alergatul,jocurile din acest domeniu(fotbal,etc).
Pot spune ca am rezultate bune la aceste discipline.M-am gandit sa ma duc la mate-info,nu conteaza ca e greu,e greu daca nu-ti place,dar as vrea totusi sa am parte si de miscare in rutina zilnica,asa ca m-am gandit si la probabilitatea alegerii unui liceu prin intermediul caruia sa ma fac politist, de aceea vreau sa va intreb daca nu stiti o alternativa de mijloc prin care sa folosesc si calculatorul si sa fac si sport.Accept sugestii si alternative.
Funda!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Eu sunt la mate-info intensiv info.

Daca as fii in locul tau atunci as face exact ceea ce am facut eu.
Du-te la un liceu mate-info intrucat este mai greu dar dupa ai mai multe optiuni de facultati si de joburi faine pe care le poti urma (*si bine platite evident*)
In timpul liber poti sa iesi prin parc sa alergi sau daca vrei te inscrii la un sport karate, baschet (mie acestea imi plac am facut 6 ani de karate).
Bafta! Liceul militar am auzit ca este un pic cam prea solicitant de aceea as alege tot mate-info. Atunci cand as avea timp as alerga singur sau cu un prieten prin parc sau printr-un loc frumos.
Bafta!

| Thesinger1 explică (pentru RainmakerX):

Cum sunt orele de matematica?
Imi poti spune te rog orarul tau daca-l stii sau macar o parte din el?

| RainmakerX a răspuns (pentru Thesinger1):

Da,iti pot spune orarul meu din clasa a 9-a. Il stiu pe tot.

Luni- Mate(algebra),Franceza, Info, Info, Engleza, Logica
Marti-Muzica/Desen (1 saptamana faci muzica, 1 desen),Fizica,Fizica,Info, Biologie,Religie,Istorie
Miercuri- Dirigentie,Sport,Chimie,Romana,Romana,Geografie,Biologie
Joi-Engleza,Fizica,Mate(geometrie),Mate(geometrie),Chimie,Franceza
Vineri-Romana,Mate(algebra),Romana,TIC, Info, TIC

Tic=Tehnologia informatiilor si a comunicarii-faceti web design, notiuni de word, power point, excel s.a.m.d

La mate nu este chiar asa de greu daca iti place. Cele mai mari capitole din clasa a 9-a sunt la algebra -functiile si la geometrie vectorii si notiunile de trigonometrie. Acestea sunt cele mai mari lectii.
Cel mai greu mi s-a parut capitolul cu vectori intrucat eram slabut la geometrie insa algebra mi s-a parut chiar usoara cateodata.
Acesta a fost orarul meu. Imi face placere sa raspund deci daca mai ai si alte intrebari atunci nu ezita sa le pui. happy

| FuckingContra a răspuns (pentru RainmakerX):

Poti sa-mi spui si mie ceva lectii mai importante de la informatica si romana, te rog?

| RainmakerX a răspuns (pentru FuckingContra):

La info in clasa a 9-a (la mate info intensiv info) nu e cine stie ce...o luati de la 0 si invatati pe rand tot ce trebuie stiut. La info m-am chinuit sa inteleg problemele cu vectori si cele cu matrici, in rest mi s-a parut destul de usor.
La romana faceti mai mult literatura. Tot anul trecut am discutat despre diverse opere pe care a trebuit sa le citim ex : Morometii, Mara, Ciocoii Vechi si Noi (cred ca mai era 1 dar am uitat...) Tot anul faceti literatura. Compuneri si texte argumentative tot anul.
La info daca ai neaparata nevoie cred ca as putea sa gasesc lectiile prin vechiul manual... daca vrei cu adevarat sa le stii.

| FuckingContra a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu multumesc, am intrebat de curiozitate, multumesc de raspuns

9 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Du-te la mate-info. Poti face pe langa antrenamente la fotbal, iti faci o cariera daca te pricepi si pe langa asta faci ceva din mate-info.

| angelcore a răspuns:

AI putea sa urmezi un liceu mate info, iar in timpu liber sa iei cursuri de nu stiu... arte martiale sau alt ceva de genul, nu iti recomand sa urmezi un liceu militar.

| Thesinger1 explică (pentru angelcore):

Dar daca as urma un liceu militar, as avea dezavantaje?

| Oxymorone a răspuns:

Un profil mate-info si platesti profesorul de sport sa mai aiba grija si sa faci miscare contra cost.