| Akhen a întrebat:

Am o întrebare, eu sunt clasa a X-a, la mate-info intensiv info și as vrea sa merg la medicina, doar ca am o mica problema in privința alegerii centrul. Eu sunt dintr-un orășel, la vreo 90 de km de Iași și nu pot alege între Cluj, Iași si București.
La Iasi as merge numai din cauza faptului ca este aproape și as putea veni acasa, pe când eu cel mai mult imi doresc la Cluj, doar ca este foarte departe (vreo 9 ore), iar la București este undeva la mijloc, doar ca nu prea imi place orașul. Ce ziceți?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... grea alegere, nu pot sa imi dau cu parerea pentru tine, trebuie sa faci ce simti si ce vrei, fara sa regreti dupa. Mai bine alege ce este la mijloc, si anume Bucuresti. Asa stii ca nu poti sa faci alegerea gresita. Oricum, nu exista alegerea gresita. Acolo unde o sa intrii, aia trebuie sa fie.

Si ca experienta... este oarecum greu sa fii departe de casa, si eu cand am plecat la vreo 6 ore distanta, chiar mi-a fost putin greu. Si acum este greu cu drumul, daca se putea mai aproape, probabil asta as fi ales. Dar in cazul tau, ai o varianta de mijloc, asa ce de ce nu o alegi pe aia.

Aparent variantele tale sunt invers proportionale cu dorintele big grin

Iti doresc mult succes! ^_^

| LPCTSTR a răspuns:

Iasi, Clujul este cel mai greu (la admitere zic).

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu as alege Iași sincer. Admiterea e mai ok.

| WhiteLife a răspuns:

Si la Iași este o facultate buna (chiar foarte buna). Iar dacă te pasionează și vrei să înveți, nu cred că asta ar fi o problema; la fel, daca vrei sa înveți vei face fata și la un drum lung. Părerea mea personala e ca mai bine as merge la o școală relativ aproape, pentru că în weekend mai vin acasă, părinții mai au nevoie de una, de alta, te mai vezi cu prietenii și rudele, in sesiune iarăși ești acasă și inveti. Am ales să merg la o facultate la aproximativ 300km, nu regret, dar e greu și ajung să mă gândesc că cei care au ales să meargă la 100km vin acasă în weekend și sesiune și nu sunt așa de rupți de legăturile cu prietenii. :D

Poate te ajuta:

https://www.4icu.org/ro/

| Akhen explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc de răspuns! La Iași nu e chiar asa faina facultate, mulți întra pe pile, majoritatea profesorilor nu prea mai au ce cauta la catedra și nici materialul didactic nu e cel mai bun. UMF Cluj e cea mai buna facultate de medicina din țară, ma iau atât după Times New Higher Education, cat si după topul Shangai.

| WhiteLife a răspuns (pentru Akhen):

Știi astea pentru că ai avut tangente și cunoști cazuri concrete. Dar crede-mă, și la Cluj și oriunde altundeva vei întâlni oameni din aceștia. Vei avea și profi buni și mai puțini buni, și colegi care nu se prezintă la școală și trec examenul, iar tu înveți din timpul anului și cazi. Așa este peste tot, mai mult sau mai puțin. Iar cine vrea să învețe trece peste, merge acasă ia cartea și învață mai bine decât a învățat până atunci. Sa nu ai asteptari cum că totul va fi corect și frumos la Cluj (valabil și oriunde altundeva). Clujul e o școală buna pentru că profii cer mult, cer detalii la examene, cer să se învețe materia din timpul anului etc. Dar atlasele și tratatele din care vei învăța sunt aceleași peste tot (exceptând manualele scrise de profii, sigur, dar și acolo dacă te interesează poți face rost de cele de la București, de exemplu, ca sa aprofundezi materia).

| Denisa0954 a răspuns:

Du te unde te îndruma inima si unde iti doresti cel mai mult sa ajungi. Distanta până acasa sau ca nu ți place orașul sunt doar detalii