| Ardeiv a întrebat:

Am o întrebare la care nu gasesc răspuns. Dacă din 30 de numere (1-30) cineva alege 20 (oricare) si eu trebuie sa nimeresc 4...cate șanse am sa fie cele 4 alese de mine in cele 20? O formulă de calcul? Stiu ca se bazeaza pe combinări dar se scade ceva, nu stiu exact..Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Marbea a răspuns:

Trebuie calculata probabilitatea. Gasesti pe internet exemple, cauti matematica probabilitatilor.
Uite un exemplu de calcul:

Avem o urna care contine 20 de bile numerotate cu 1, 2, 3, ..., 19, 20. Care este probabilitatea ca printr-o extractie sa obtinem o bila numerotata cu un nr. mai mic decât 6?
Notam cu A evenimentul caruia dorim sa-i calculam probabilitatea. Numarul cazurilor egal posibile este 20. Numarul cazurilor favorabile realizarii evenimentului A este 5. Aceste cazuri sunt: extragerea bilei 1, extragerea bilei 2, extragerea bilei 3, extragerea bilei 4 sau extragerea bilei 5. Atunci avem

| Ardeiv explică (pentru Marbea):

Eu vreau sa aflu cate combinatii ar putea exista astfel încât să am toate cele 4 din cele 20