| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o întrebare legată de teroema lui pitagora. Dacă primesc literele K, L, M, cum le așez pe triunghi și în funcție de ce? Cunosc ipotenuza și catetele, dar nu pot începe rezolvarea până nu așez literele în ordine corectă pe triunghi. Am auzit că se așează în ordine alfabetică dar am făcut unele exerciții la școală care dădea peste cap această afirmație. Dau fundă pentru cel mai bun răspuns!

7 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Da, ca lungime impontenuza este foarte lunga deci impontenuza va fi M. M-ul are 2 craci de care daca tragi zici ca e una cracita la tine-n pat!

| AnastasiaK a răspuns (pentru ywar):

De obicei constructia se incepe de la unghiul drept, deci fix nu de la ipotenuza...

| AnastasiaK a răspuns:

Literele reprezinta laturi sau varfuri?

Anyway, tu iti desenezi triunghiul si in functie de valorile date asezi literele. Cum vorbim de triunghi dreptunghic, stii clar ca ipotenuza e latura opusa unghiului drept. Iar pe celelalte 2 le pui cum vrei, sau daca iti da si lungimi, in functie de asta.

| Ana7807820 a răspuns:

Iti dau un simplu exemplu.
Avem triunghiu' dreptunghic si literele A, B si C.
Daca la datele problemei se spune ca una dintre litere are masura de 90 de grade, atunci pui acea litera fix unde e unghiul dreptunghic.
Celelalte doua litere vin: una sus si una jos, in ordine ALFABETICA si in cea a CITIRII!
In mod normal se noteaza asa: A la unghiul dreptunghic, B in stanga si dupa C in dreapta.

| Katie1356 a răspuns:

Nu are importanta ordinea literelor atat timp cat nu sunt precizate exact in enunt ( de exempu LM=IPOTENUZA). In lipsa unei precizari de genul, le vei ordona cum doresti.

| SebyOp a răspuns (pentru Katie1356):

Dar, dacă îmi precizează că L = 17, K = 14 și trebuie să-l aflu pe M, cum le așez?

| Katie1356 a răspuns (pentru SebyOp):

Ar trebui sa ai lungimea unei laturi, nu a unei litere, de exemplu LM=14