| Anonimul3315 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi toti. De ce in Romania totul s-a dezvoltat in halul asta? Ma refer la faptul ca mai mutl de 50% din populatie a inceput sa se... nu stiu cum sa zic. Sa se prosteasca. Adica am inceput ca atunci cand ies afara la fiecare colt sa vad oameni care injura, se bat sau zic ca ei sunt super din cauza ca stiu si ei niste insulte acolo. Gen zice unu, fraiere sa-mi bag in tine si tu daca nu il bagi in seama si mergi mai departe el zice ca e smecher. Acuma nu ma acuzati. Nu am zis ca toti romanii sunt asa. Dar toti oamenii acestia pe care i-am descris, ei fac tara noastra de ras. De exemplu pe youtube. Nu acum mult timp s-a facut un canal numit SatanaPC si acel canal a strans 100.000 de abonati doar din cauza unor injuraturi. Cand am vazut un video de la acel satana mi-am zis:,, Ce a ajuns Romania..." si cand am vazut ca are atatia abonati m-am socat. Eu chiar speram la multe dislikeuri dar nu. Sper din suflet sa intelegeti ce zic eu aicia. Si se intampla acelasi lucru si cu scoala. Adica la scoala toata lumea se plange si nu mai vrea sa invete. Si de fiecare data cand se sfarseste o ora imi aud colegii cum vorbesc pe hol :,, In sfarsit a plecat si proasta aia de profa si cu materia aia a ei ". Omule. Stiu ca nu iti place materia. Daca tu nu vrei sa inveti nu e problema mea, dar gandeste-te ce vei deveni in viata. Tu crezi ca daca nu inveti si iti ascunzi carnetul de note sub perna se va termina totul cu bine? Te inseli. Si dupa aia daca parintii te cearta cu spui ca ei sunt rai. Sper ca ati inteles ce vreau eu sa spun aicia si ma astept la raspunsuri pozitive si nu l-a injuraturi ca: Mori in iad, si alte cuvinte urate.

6 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Nu e un răspuns dar,emigrează. Va fi mai rău, nu ne pasă de nimic, se fură totul, poliţiştii/medicii/profesorii sunt bătuţi, înjuraţi.Preşedintele ţării e făcut -chioru, legea e pentru proşti şi ţărani.Toţi fug după bani,'toţi e şmecheri'.
Soluţia, afară.

| Memecy a răspuns:

Deci astia despre care zici tu ca toata ziua isi "bag si isi scot organele" in orice si din orice astia ne conduc si astia ne vor conduce cei asezati sunt putini si nu vad o scapare pe aici.
apoi vorba lu' Moromete "toti sunt 'oţi" societatea romaneasca este impuţită de jos până sus.
Toţi vorbim de valori.

În realitate ştim că toţi avem, urmăm una şi aceeaşi valoare BANL. Ai bani ai cuvânt. nu ai "ce =)(/=?) vrei"?
Aşa se întâmplă. Am ajuns rău. Dar

"Zâmbeşte, mâine va fi mai rău."

| FaraSareDoi a răspuns:

Sincer ai mare dreptate. Ţara a ajuns să fie populată de idioti. La tot pasul dai de,, sămânţari" care te înjură fără motiv şi fără să te cunoască, doar pentru că li se pare că sunt mai şmecheri.
Toate valorile au dispărut. Tot ce este mai important acum în şcoli e chiulul şi mersul la fumat. Mă rog, e fix problema lor pe ce dau banii munciţi de părinţi... nu e treaba mea. Ce mă enervează sunt copiii fără pic de caracter, care îşi înjură profesorii. Aveam vreo câteva specimene la gimnaziu, care erau lăudate de colegi pentru atitudinile faţă de omul care încearcă să îi înveţe anumite lucruri care îţi vor trebui în viaţă. Sincer cred că educaţia se învaţã şi acasă. Acum, dacă stai să te gândeşti, cel puţin un sfert din părinţi şi-au lăsat copii în grija bunicilor, pentru că au plecat afară să facă bani. Pe acei plozi nu prea are cine să îi educe. Părinţi se gândesc la viitorul copiilor, însă doar la cel financiar. De aceea ne trezim cu tot mai multi care nu sunt în stare să ia nici măcar un 6 la Bac... au oricum un Bmw asigurat. Ce îi mai trebuie carte?
Cât despre Satana... sexul şi cuvintele urâte vând. Peste tot, în reviste, la tv doar asta este promovat. Oamenii din spatele acelui cont de youtube au înţeles asta şi au profitat de ocazie.
Nu avem de ales. Nu putem lupta contra tuturor şi chiar de-am face-o nu am izbuti. Asta e viaţa p-aici. Welcome to Romania!

| catalin112 a răspuns:

Romania Nu va mai exista peste 20 de ani.

| Ellie01 a răspuns:

Asa e, mai mult de jumatate din populatia Romaniei se prosteste pe zi ce trece. Exemplul tau cu injuraturile de la scoala pe seama profesorilor se aplica in toate institutiile de invatamant, iar eu raman socata cum unii colegi de-ai mei pot spune despre un profesor ca "e un idiot\prost". Adica, eu cel putin nu mi-as permite sa spun despre un om care a terminat o facultate(cu greu, dar a terminat-o), ca e incult sau analfabet. Si mai socant e faptul ca nu elevii de 10 spun asta, ci tot cei in stare de corijare ce isi pierd tot timpul pe retelele de socializare tot anul, iar in iunie se plang ca raman repetenti.
Nu-i condamn pe tinerii care pleaca la studii in alte tari, deoarece si eu intentionez sa plec cand voi termina liceul.Nu vad ce viitor pot avea ei, cand nimeni nu se lupta sa-i convinga sa ramana in tara, atentia tuturor axandu-se pe alte domenii(show-bizz-ul de 2 lei care se promoveaza in ziua de azi).
Sincer, imi e frica pe mana caror "cretinoizi" va ajunge tara asta peste 10 ani!
Imi pare rau daca am insultat vreun patriot, insa am dorit sa-mi spun parerea despre lipsa de respect a copiilor din ziua de azi.

| soricik14 a răspuns:

Din cauza ca noi ne-am dorit mereu sa copiem alte tari,sa ne americanizam dar am preluat tot ce era mai rau, din cauza evolutiei grabite, din cauza emisiunilor penibile pe care le vedem la televizor si promovarii unor modele "demne de urmat", din cauza ca pe internet gasim tot felul de site-uri dubioase, la un click distanta de noi...sa nu mai zic de conducerea de rahat pe care o are tara si care nu face nimic bun pe nici un domeniu. Cine mai mananca sanatos cand exista fast-food? cine mai citeste cand exista Wikipedia? cine se mai intereseaza de scoala cand parintii au bani si ii ofera totul pe tava? cine se mai imbraca decent cand exista modele ca simona sensual sau sanziana buruiana? cine mai stiu cum si ce sa invete cand ministrul invatamantului schimba programa in fiecare luna? Scuze pentru raspunsul atat de lung dar ai pus o intrebare buna happy