| Marius99ful a întrebat:

Am o mica nelămurire. Vreau sa invat gramatica limbii engleze dar nu stiu daca este vreo diferenta intre cea americana si cea britanica. Din cate stiu in Romania se studiaza cea britanica dar am inteles ca sunt diferente doar in ceea ce priveste accentul. Vreau sa stiu asta pentru ca am gasit un canal de Youtube american si mi-ar fi placut sa invat de acolo, dar nu vreau sa invat ceva ce nu mi-ar folosi la un viitor examen de admitere, etc.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" nu vreau sa invat ceva ce nu mi-ar folosi la un viitor examen"
asta să fie ultima ta problemă: o știi pe una, o știi si pe ailaltă

| Bizon95 a răspuns:

Diferentele nu sunt de gramatica
ci de anumite cuvinte, si expresii
de exemplu la americani se spune: can't
la englezii: cannot
iar can't se pronunta la fel ca si cuvantul c_u_n_t care inseamna CU TOTUL ALTCEVA (a trebuit sa modific, bot-ul TPU inlocuieste cu stelute)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Daca taceai... de cele mai multe ori discutam de diferente de scriere, gen neighbour vs neighbor, colour vs color, gray vs grey, dar discutam si de unele cuvinte folosite aproape exclusiv de unii si necunoscute de altii - garbage, trash vs rubbish - sau de diverse moduri in care unii si altii formuleaza diverse fraze. Cannot si can't sau do not si don't nu au absolut nici o treaba cu americani vs britanici, ci e pur si simplu forma lunga vs scurta, ca in "ia si mie o gogoasa" sau "ia-mi o gogoasa". Mai multe povesti pe tema asta aici - https://www.britishcouncilfoundation.id/......an-english - e fix primul rezultat din Google, ce am scris mai devreme a fost pur ceva bazat pe experienta proprie ce ti-as spune si daca m-ai trezi la 3 noaptea sa ma intrebi despre uk vs us English.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Treaba cu, cuvantul scris cu underscore-uri ( _ ) e reala tongue
iar englezii chiar nu prea folosesc forma scurta decat foarte rar, tocmai d'aia

insa intr-adevar, link-ul tau dovedeste asta mult mai explicit!winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Forma aia de nenorocit/jegos/pi&da/cu*va si restul de sensuri pe care i le poti da in limba romana se pronunta cu A inchis, iar negatia verbului a putea e cu A deschis. E o diferenta foarte clara de pronuntie intre ele.