| elcosmin a întrebat:

Am o mica problema cu doamna diriginta. Cand ma asculta imi pune intrebari idioate, iar daca gresesc ma face de ras. O suport de cativa ani de zile, dar o mai suport doar 3 luni. La ultima ora m-am certat cu ea pentru ca ma face de ras in fata clasei si i-am zis multe chestii pe față, fara sa o jignesc. La care ea mi-a raspuns: "tu m-ai jignit". Eu am mai discutat cu cativa colegi despre ea cum ca nu ma suporta, dar eu de fel nu barfesc sau jignesc profesorii. Ideea e ca ea crede sau stie ca am jignit-o, iar daca se mai ia de mine eu sunt dispus sa mai ma cert cu ea pentru ca nu accept sa-mi incalce cineva principiile. Eu am ce sa-i zic dar mi-e sa nu se razbune pe mine. Aa da si cand i-am reprosat ca ma face de ras m-a facut nesimtit si obraznic. N-as vrea sa ma mai jigneasca, in caz de o va face ma voi certa foarte rau cu ea. Dati-va cu parerea. E corect ce face? Ca face diferente intre copii, ma face de ras si ma jigneste?

Răspuns Câştigător
| CeFaMa a răspuns:

Chiar daca ai fi jignit-o, nu e corect ce face. Ar fi bine sa vorbesti cu parintii tai si poate se duc la scoala sa vorbeasca cu ea.

23 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Cand ma asculta imi pune intrebari idioate..."
Doar din ce ne-ai scris tu aici, e greu să ne dăm seama dacă întrebările sunt idioate sau idiot e cel ce primeste întrebările. N-am avea cum să ştim, decât dacă am fi si noi pe acolo, prin clasă, când au loc aceste scene. În condiţiile astea, doar ne putem pune si noi întrebări. De ce cu alţi copii nu se poartă asa, ci doar cu tine. Nu cumva ai tu un spirit recalcitrant, dispreţuiesti omul si el simte asta chiar si când tu nu spui nimic. Sau, nu cumva este ea o persoană ciudată...etc. Adică, ce vreau să spun, ne putem pune întrebări. Dar, evident, răspunsurile nu avem cum să le ştim.

| elcosmin explică (pentru sabin89):

In primul rand atitudinea cu care ai scris acest comentariu nu imi place. In loc sa ma faci idiot, puteai sa imi ceri exemple. 2. Nu sunt recalcitrant, sunt foarte calm si se ia de mine

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ne poți da și nouă, cîteva exemple de intrebări idioate pe care ti le pune? Sunt doar curioasă. happy

| elcosmin explică (pentru floresdemayo):

Da multumesc ca ai cerut exemple. Era vorba de un rocker francez. M-a intrebat ce stiu dsp acest rocker, la care i-am răspuns: nu stiu nimic pentru ca nu am auzit de el, si nivi nu ascult muzica rock. A inceput sa se enerveze ca vai ca in viata trebuie sa vorbim despre orice.
M-a mai intrebat ce cuvinte din spaniola se aseamana cu cele din franceza, in conditia in care eu nu fac spaniola la scoala
Si intr-o alta zi m-a mai intrebat care e cuvantul meu preferat in limba engleza. Si ma rog lista continua

| sierra1 a răspuns (pentru elcosmin):

Cosmin mamă, eu cred că tu ai o problemă nu profa ta.

"Cand ma asculta imi pune intrebari idioate..." - recitește ce ai scris și te intristeză

| Andreeush a răspuns:

Nu este corect dar din păcate există și astfel de specimene care nu ar trebui să fie profesori.
Încearcă să o înregistrezi pe telefon la oră iar dacă se ia de tine ai dovezi.

| elcosmin explică (pentru Andreeush):

Am vreo 4 inregistrari cu ea care dureaza 40-50 de minute fiecare. Am inregistrat-o cand vorbea despre total altceva decat despre scoala. Adica mai pe scurt nu-si facea orele si nu ne preda nimic. Dar mersi de sfat, o sa inregistrez mai des :*

| Dedu323 a răspuns (pentru Andreeush):

Daca incerci sa inregistrezi vei fi sanctionat pentru ca (,) conform regulamentului tampit al scolii, nu ai voie sa folosesti telefonul in timpul orei.
totusi un coleg de al meu a facut asta, a fost sanctionat dupa ce a inregistrat o pe profa de istorie ca jignea homosexualii, si i-a patat intreaga reputatie(a profei), pana la urma s-a potolit..deci habar n am, merita incercat

| sierra1 a răspuns (pentru elcosmin):

"Dar mersi de sfat, o sa inregistrez mai des "

ok, și ce faci cu inregistrările?

| Andreeush a răspuns (pentru elcosmin):

Ți-ar fi de folos dacă ai reuși să o înregistrezi când îți vorbește tie urât sau alor colegi.

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Pai nu stiu ce as putea sa fac cu ele

| Frank51 a răspuns:

Stai sa ajungi la facultate sa vezi acolo suprematie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu da importanta ori cum viata e de rahat.

| ℓαυяα a răspuns:

Din păcate lucrul acesta se întâmpla tot mai des. Mulți profesori favorizează sau defavorizează anumiți elevi. Vorbește cu părinții tai, explica le situația iar ei sa vorbească cu diriginta. Bafta!

| Thecurious a răspuns:

Profesorul este pedagog. Rolul lui este de a educa elevii, nu de ai pune in dificultate.
El (profesorul) este cel care trebui sa rezolve problema, astfel incat elevul sa nu se simta afectat in nici un fel, caci nu este un conflict in doi maturi (sef si subaltern ), ci intre un copil si un adult.
Necunoscand cazul, nu iti pot da o solutie.
Sunt curios, ce fel de intrebari iti pune?

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Intre*

| elcosmin explică (pentru Thecurious):

Le-am mai specificat la cineva. Da-i scroll

| Thecurious a răspuns (pentru elcosmin):

Am vazut. Profesoara ta preda limbi straine, cred ca am dedus bine. Intrebarile au legatura cu pasiunile ei.
Probabil, ea ti-a propus niste subiecte de discutie, despre care tu nu erai informat sau interesat. Nu "vad" nicio problema.
Acestea nu pot reprezenta motivele declansarii unui conflict.

| christine99 a răspuns:

Multi profesori romani fac diferente intre copii, probabil taica-tu nu e director sau vreun membru de partid si isi permite sa te jigneasca. Spune-le parintilor tai ca sa stie situatia, si sa aduca problema la directorul scolii cand va devini o situatie insuportabila si daca nu se rezolva sa te transferi ca nu meriti sa fii tratat asa cum zici. De asemenea, nu te lua la tranta cu profa' ca iti patezi imaginea in fata celorlalti profesori si ea te va deranja tot mai mult.

| DanyDav a răspuns:

Fa-te frate cu dracu sa supravietuiesti si fuful in dos cand ai sa reusesti.

| AlexeiP a răspuns:

Jignirile ce ti le arunca nu pot intra in tine decat daca le dai voie. Ignora! Lasa sa treaca pe langa tine ceea ce iti spune.

| Dedu323 a răspuns:

Corect nu este deloc.dar nu ai cum sa schimbi mentalitatea unor oameni, mai ales a profesorilor(a unora) care ajung la catedra si se satura de meseria lor, varsandu si nervii asupra elevilor.Parerea mea e ca trebuie sa o suporti pana la un anumit punct..pentru ca odata plecat din scoala, o sa uiti complet de ea. Daca te iei la cearta, s ar putea sa ai putin de pierdut in sensul ca unii profesori taxeaza elevii la note.
Vorbeste cu parintii tai sa o sune, sa discute, sa vada ca nu esti lasat de capul tau si ca ii ai aproape.Asa,nu o sa mai aiba atat curaj sa se ia de tine *zic*
Nu uita, discutiile sunt constructive, pana se ajunge la cearta. daca te trateaza intr-un fel, nu i arata ca te afecteaza si treci mai departe, arata i ca ai mai mult bun simt decat ea.