| Virk a întrebat:

Am o problema legata cu examenul de capacitate. Eu am fost dus in Spania de maicamea si nu amm dat examenul de capacitate. Am intrat la o scoala profesionala din orasul meu dar nu.mi place. Am auzit ca pot sa examenu anul asta dar nu stiu cum... ziceti voi ce ar trebui sa fac sa scap de profesionala si sa merg la liceu...

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pregateste-te sa dai Evaluarea Nationala in Iunie! Daca o iei, te poti inscrie la liceu in clasa a IX-a.

| Virk explică (pentru Lioana):

Ok am inteles, dar cum ma inscriu la evaluarea nationala?

| Lioana a răspuns (pentru Virk):

Intre 4 si 8 iunie 2018 sunt inscrierile. Trebuie sa mergi la scoala unde ai terminat clasa a VIII-a si sa te inscrii. Te interesezi la secretariat de ce acte ai nevoie.

https://www.edu.ro/......3_2017.pdf

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Crede-ma, o meserie bine invatata la o scoala profesionala este BRATRA DE AUR pentru toata viata ta!
Nu stiu ce meserie inveti, dar cu o meserie in mana ti-ai asigurat existanta pe viata.

Eu te sfatuiesc sa TERMINI scoala profesionala, dupa care te poti inscrie in liceu la seral sau frecventa redusa. Incearca sa inveti de la cei mai buni din meseria ta, sa stii cat mai multe SECRETE ale meseriei.
Chiar daca faci o clasa in plus, la terminare ai deja o calificare si experienta, ceea ce alti inca nu au.
Iar dupa ce ai luat bacalaureatul poti merge la o facultate apropiata meseriei tale, unde sa te specializezi la nivel inalt. La terminare, din nou vei avea avantajul experientei dobandite inca de acum, iar cariera ta profesionala va fi pe masura!

| Virk explică (pentru Bula):

Mda pai..degeaba ca mie tot nu imi place...nu am vrut sa vin aici...eu am vrut la liceu sportiv da daca nu am dat examenu.

| Bula a răspuns (pentru Virk):

Daca ai face liceu sportiv, dupa aceea ce ai face? Dupa varsta de 35-40 ani deja nu mai merge sportul, eventual ca antrenor sau profesor (dar este nevoie de putini, tineri si foarte buni).
Sport vei putea face chiar si daca lucrezi.
Sportul este costisitor, iar pentru trai trebuie sa ai si venit banesc. Pentru asta iti trebuie si un loc de munca, unde-ti trebuie si o meserie (calificare) pentru un salar mai bun.

Tot nu ai spus ce meserie inveti?

| Virk explică (pentru Bula):

Sunt la Turism si Alimentatie... adica ospatar.

| Bula a răspuns (pentru Virk):

Ooooo!
Pentru meseria ta s-a inventat bacsisul! happy
Inseamna ca nu-ti plac banii... tongue

| Alexandruuu88 a răspuns:

Salut,o sa iti fie putin cam greu.Se rezolva.cel mai bine mergi la secretariatul liceului si întrebi, ei o sa iti spuna ce e de facut.

| Bratasanu_Yonut_2003 a răspuns:

Mai bine te duci la căpșuni laughing