| Wal a întrebat:

Salut!
Am o problema.
Pana în clasa a 6 a am învățat foarte bine și rețineam ușor informațiile!
După acea din clasa a 7 a n am învățat nimic pana la examen dar la romana deja știam tot pentru ca îmi plăcea romana!
Am luat 10 la romana la capacitate și 6 la mate!
Dar am selectat doar liceele de care eram interesat și n am fost repartizat la niciunul!
Asa ca am fost nevoit sa merg la un liceu unde mai erau locuri.
Am intrat intr-un liceu slab, cu media de admitere 6.
Acum sunt in clasa a 11 a.
Aici chiar n am mai învățat nimic deoarece toți colegii mei n au o treaba cu școala și ma fac sa par deștept deci e ușor sa fii puțin peste când ceilalți n au o treaba.
Dar acum m-am constatat o problema, eu vreau sa dau la drept și e mult de învățat pentru admitere.
Problema este ca nu mai pot retine cum obișnuiam sa o fac, parca as avea pierderi de memorie.
Înainte îmi era foarte ușor sa rețin, nu aveam probleme, chiar și acum îmi amintesc ce am făcut în generala...
A mai avut cineva problema asta?
Ceva sfaturi? Cum pot sa remediez aceasta problema? Am 17 ani!
Va mulțumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pui mana serios si studiezi cum nu ai facut-o pana acum. Inca mai ai timp 1 an de zile sa recuperezi.
In ce priveste Dreptul, te sfatuiesc sa te mai gandesti, ca-i facultate fara viitor, fiind deja zeci de mii de absolventi de drept care vand pe la tarabe prin piata ori merg la cules capsune prin Spania.

| Wal explică (pentru Violleta2022):

Tata este avocat și mama procuror!
Amândoi au absolvit dreptul și vor ca și eu sa fac același lucru.
Sincer, dreptul nu-mi place asa mult dar nici nu mi displace!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wal):

Ce sanse crezi ca ai tu, sa ajungi pe urma parintilor tai, daca esti la un liceu slab si nici nu inveti?

| Wal explică (pentru Violleta2022):

Doamne frate! laughing
Vii tu, un nimeni, sa mi spui ca n am eu șanse sa dau la drept.
Am zis ca o sa învăț de acum și o sa mi dau silința!
De fapt mi-am dat silința câteva ore și am început sa rețin aproape cum o făceam în generala.
Dacă nu știi de ce sunt la acest liceu nu mai comenta aiurea.
Sunt la un liceu slab pentru ca n am completat decât câteva licee la opțiuni!
Am avut media de admitere 8.35?
Nu cred eu ca ești tu în măsura sa zici ca n are cineva șanse happy
Dar probabil ești o frustrata care n a reușit în viata și crede ca toată lumea o sa facă la fel.
Iti urez toate cele bune în viata totuși!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wal):

Si crezi ca media 8.35 face cinste unor parinti ca ai tai, ori 6 la matematica?
Eu iti urez succes la examene, dar in ritmul asta si cu aroganta pe care o ai acum, vei ajunge doar un mic intretinut, acasa la mami si tati.

In ce ma priveste, sunt foarte bine aici unde sunt. Frustrari nu am, dimpotriva, sunt foarte multumita cu tot ce am realizat in viata si eu si copii mei.

| Wal explică (pentru Violleta2022):

,,mic întreținut "?
Ma întrețin singur de la 16 ani?
Crezi prin promovarea unui examen cu nota mare faci cinste părinților?
Copiii tăi trebuie sa ducă o viata destul de trista cu tine ca părintelaughing
Ca idee, nu mi-a plăcut niciodată matematica și părinții mei au înțeles asta spre deosebire de tine?
La 15 ani am promovat CAE și asta I a făcut destul de fericiți pe părinții mei?
Frustrări ai și se vede destul de clar prin prisma răspunsurilor tale aici.
Nu știu dacă răspunzi asa tuturor de pe aceasta platforma, sa speram ca nu?
O zi buna doamna Jassmina!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wal):

Ce fel de parinti ai daca isi trimit copilul la 16 ani la munca, sa se intretina singur?
Mai spui ca au functii inalte, unde se fac naibii de rusine cu un copil cu care nu sunt capabili sa-l intertina.

In ce prievsc copii mei sunt foarte bine, sunt adulti, la casele lor cu functiistabile si foaret bine platite in profesiile lor.
Frustrari nu am deloc, fiindca sunt o femeie realizata si am tot ce-mi trebuie. In plus, traiesc de peste 3 decenii intr-o tara occidentala, avand companie proprie si timp garla sa fac ce vreau cu el.

| Wal explică (pentru Violleta2022):

Din răspunsul tău îmi dau seama cât de redusa ești și nu cred ca, cu gândirea asta poți conduce o companie?
Crezi ca m au pus sa muncesc?
Doamne se vede ca ai 50 de ani și ti a trecut vremea happy
Cred ca ai uitat ca este era tehnologiei?
Tu prin munca înțelegi vânzător la magazin sau îngrijitor?
Eu prin munca înțeleg editare video, fotografie sau vânzare pe amazon!
Și părinții mei nu m au obligat sa ma întrețin singur, a fost dorința mea!
Și frustrări ai foarte multe?
Crezi ca dacă un copil se întreține singur își face familia de rușine?
Ce gândire de bătrân expirat?
Sa locuiești intr o tara occidentala e un motiv de lauda?
Wow, mare realizare? ma prăpădesc pe jos de ras ba?
Eu am locuit pana la vârsta de 10 ani în Germania și vorbesc germana la perfecție.
Mare scofala, cui crezi ca I pasa?
Apropo se scrie,, copiii mei"!
Dacă tu nu scrii corect și conduci o companie în occident inseamna ca am și eu șanse sa dau la drept?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wal):

Mai baitel, nu am ce discuta cu tine, vad clar ca ai probleme de respect si lispa de educatie.
Rusine parintilor care te-au crescut si nu au fost capabili sa te invete macar bunul simt!

Răspuns utilizator avertizat
| wpAbby a răspuns:

Eu cred ca iti va lua ceva timp, deoarece daca nu prea ti-ai dat interesul in a invata, automat ti-ai pierdut si aceasta abilitate de a receptiona informatia mai repede. Trebuie sa te regrupezi si sa te apuci SERIOS de invatat, sa lasi la o parte ce fac colegii tai. Incearca mai multe metode de invatat: scheme ordonate si colorate, lectii scrise pe un laptop/tableta. Informatiile colorate sunt mult mai usor asimilate de o mare populatie a planetei. Incearca sa te gandesti cum ti-ar face tie placere sa inveti si vei vedea ca va fi mult mai eficient. Iti urez mult succes sa ajungi acolo unde iti doresti si sa nu te dai batut!

| Wal explică (pentru wpAbby):

Iti mulțumesc foarte mult pentru sfaturi și pentru susținere!
Apreciez!

| UnulSimplu312 a răspuns:

Recomand sfaturile din video
https://shrinke.me/yE6Hr

| Wal explică (pentru UnulSimplu312):

Mulțumesc!
O sa încerc!