| Anonimul3315 a întrebat:

Am observat ca cam tot internetul e plin de faptul ca guvernul vrea sa scape de cainii maidanezi de pe strada din cauza mortii unui copil de 4 ani. Si vreau sa stiu. De ce? De unde stiti voi ca acel copil de 4 ani a fost omorat de madanezi? De unde stiti ca nu a fost omorat mai intai de un criminal si dupa aruncat la maidanezi? Deja suntem o tara urata de toata lumea. Indiferent daca votam da sau nu la eutanasierea maidanezilor tot suntem considerati o tara de prosti. Daca votam DA suntem considerati nemilosi ca omoram cainii. Daca votam NU suntem considerati oameni necivilizati, murdari ca avem caini pe strazi. Deci pana la urma la ce ajungem? De ce nu exista o solutie de mijloc? De ce nu se fac adaposturi? Si sa nu aud raspunsuri gen: Ca n-are guvernul bani. Taceti din gura ca aia au bani in prostie. Implus. Ei fac la mare hotele. La munte din nou. Hotele de 4 stele. 5 stele uneori. Si nu avem bani de un adapost? Serios? Asa o tara am ajuns? Va rog frumos vreau raspunsuri de oameni seriosi. Daca aud injuraturi in raspunsuri va dau report.

13 răspunsuri:
| Raraa a răspuns:

Cainii au ajuns sa fie atat de multi si sa aiba un comportament asa urat, dar trebuie sa ne gandim ca nu este vina lor ca au ajuns asa. Daca eram ca in țarile civilizate, nu vedeam nici macar un caine pe strada.In primul rand, de vina ar fi conducerea tarii, oraselor, etc. ca nu au luat masuri de mai de mult, inainte sa apara astfel de probleme.In al doilea rand, de vina sunt si hingherii care nu isi fac treaba de nici o culoare.In al treilea rand, de vina ar mai fi batrani care le arunca mereu mancare cainilor vagabonzi si ii fac sa roiasca in jurul blocurilor, caselor.Si cand ii intrebi de ce fac treaba asta spun ca e catelul lui/ei cum a spus o baba la tv, ca e al ei si astia au intrebat-o de ce nu îl tine in casa daca e al ei.Atunci a zis ca e al blocului, laughing) si politia i-a dat amenda 500 de lei sau ceva de genu' laughing). Deci, cei care sunt de vina sunt tot oamenii, iar aceste vietati nu trebuie sa fie omorate din cauza prostiei unora.Eu sunt contra eutanasierii si chiar am vorbit cu prietenii mei sa mergem sa adoptam niste caini. Daca va doriti un caine sau pur si simplu doriti sa faceti o fapta buna adoptati un caine, inainte de a se face o mare nedreptate asupra lor din cauza prostiei unora.

| vangaelis a răspuns:

Puisor, tocmai fratele lui de 6 ani a vazut, era si el muscat de caini. alte dovezi?
Ce minte mai aveti unii din voi...Pai credeti ca e normal ca aceste patrupede sa umble in haite si sa atace ba o babuta, ba o femeie care se duce la servici, ba un copilas. E normal?

| KaterinaРомановский a răspuns:

Eu sunt PRO eutanasiere. În afară, dacă te atacă un câine, scoți pistolul și pac! ai rezolvat problema! O țară civilizată nu are maidanezi....aceștia sunt luați în adăposturi, iar cei agresivi sunt uciși din prima clipă și mi se pare normal lucrul acesta! Un câine periculos trebuie omorât ca să nu curme viața unui om/copil sau să desfigureze fiecare trecător. Atenție! Zic doar de cei periculoși (dar aproape orice câine devine periculos când e flămând și umblă în haită). Pentru cei inofensivi adăposturile și sterilizarea mi se par singurele soluții decente.

| Dippa a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu eutanasierea. Până la urmă şi câinii au viaţă, cine suntem noi să îi omorâm?

| Funions a răspuns:

"Am vrut să mă țin departe de aceste gânduri, însă nu pot să nu plâng când văd ce trebuia să fie OMUL şi ce a ajuns... Oamenii au început să ardă câinii de vii! Dumnezeule! NIMENI nu are dreptul să facă aşa ceva, şi toți cei care gândiţi că e normal ce se întâmplă înseamnă că nu aveți Dumnezeu! Universul se va răzbuna la un moment dat!", a scris Paula pe Facebook.
Paula are mare dreptate si eu sustin initiativa ta de a proteja cainii care sunt judecati, pentru greseli umane, din cauza primarilor care nu contruiesc adaposturi, a ONG-urilor care s-au imbogatit abuziv si a celor care ar trebui sa protejeze aceste fapturi si nu o fac, lasandu-i pe strazi imfometati. Cum sa nu atace cand sunt animale, nu sunt rationali ca oamenii, nu stiu sa distinga binele de rau nu stiu cum sa reactioneze cand le este foame, decat prin atac. Hai sa fim seriosi acum, unii caini au suflet mai bun decat multi oameni. Daca-i dai unui caine un colt de paine, iti e loial o viata, daca ajuti un om o data, vrea tot mai mult, itit cere tot mai mult si nu iti intoarce bunatatea...niciodata!

| Gabbriell a răspuns:

Eu nu inteleg de ce nu ne cheama la un referendum in care sa votam DA sau Nu pentru eutanasierea tiganilor sau macar sterilizarea lor.
Ca prea s-au inmultit de tot si n-au o boala...

| サクラ a răspuns:

Aceeasi problema am si eu cand vorbesc cu cineva despre asta.Pana la urma ce vina au bietele animale care sunt abandonate pe strazi inca de pui, pentru ca oamenii n-au nevoie de ei.In Romania mai trebuie sa treaca multi ani, pana ce maidanezii vor avea adaposturi ca in tariile civilizate.

| dreamnow a răspuns:

Cred ca e logic ca intr-o tara civilizata cainii nu sunt lasati pe strada sa omoare copii. Doar ca in Romania statul nu vrea sa dea banii pe adaposturi iar politicienii pastreaza acele fonduri pentru ei. Prin urmare nu e mai usor sa-i ucidem pe toti? Cam asa se gandesc ei. Eu ma gandesc ca desi este o masura drastica, totusi prefer sa nu traiesc cu ei pe strada gata sa ma muste.

| sbafbsvlisach a răspuns:

Sunt de acord cu tine! Daca s-ar face si o petitie pentru adaposturile cainilor cu siguranta am castiga!

| Diana006 a răspuns:

De acord! Nu trebuie sa omoram maidanezi! Si ei sunt niste suflete! Pana la urma e vina oamenilor fara suflet care isi i-au un caine si dupa o luna se plictisesc si ili lasa pe strada! Voi stiti cat de recunoscatur este un caine daca il ei de pe strada?! Adica daca tu l-ai lua de pe strada, el ti-ar fi recunoscator si loial toata viata! Solutia este adaposturile pentru caini! Sunt de acir cu eutanasierea cainilor doar daca sunt bolnavi incurabil, atunci e o alinare pentru ca nu el nu va mai suferi si nu se va mai chinui degeaba. Ce ne pasa noua de ce zice Europa, oricum ei se folosesc de noi si ne exloateaza! Ce e asta, noi din cate fabrici am avut nu au mai ramas nici una, noi trebuie sa facem ce ne zic ei nu, noi nu putem sa gandim, cumparam ca prosti energie si tot felul de la ei, in magazine de abia mai gasesti un produs pe care sa scrie ca este facut in rominea.

| Diana006 a răspuns (pentru Diana006):

Scuze imi merg prost tastele si greses.

| Diana006 a răspuns (pentru Diana006):

*gresesc

| Bubbb a răspuns:

Ai mare dreptate! eu nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor!